„Vypnutím osvětlení památek na Horním náměstí jsme se připojili k dalším tisícům měst po celém světě, kterým není lhostejné životní prostředí na Zemi. Otázky ekologie a udržitelnosti jsou pro nás v Olomouci zcela aktuální, proto je pro nás zapojení do tohoto projektu přirozené,“ sdělil náměstek primátora Pavel Urbášek pro informační portál města Olomouce.
Některé menší obce nechaly zhasnout veřejné osvětlení, ve větších městech pak o světlo přišly radnice či významné památky, jako například Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře nebo brněnský hrad Špilberk. „Zhasnutí dominant je symbol, podstatná jsou ale konkrétní opatření, která naši energetickou náročnost opravdu snižují,“ okomentoval akci pro Ekologický Institut Veronica Martin Ander, náměstek brněnského primátora pro životní prostředí.
„Symbolickým zhasnutím dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet. Přidáváme se k milionům lidí na celém světě, kterým osud planety, našich dětí a vnuků není lhostejný,“ vysvětlila Yvonna Gaillyová, ředitelka Institutu.
Hodina Země letos slaví desáté výročí, v roce 2007 ji založil Světový fond na ochranu přírody (World Wildlife Fund), k nám se akce dostala o tři roky později. V Česku kromě upozornění na naléhavost ochrany životního prostředí a klimatu představuje také symbolickou pobídku vládě a parlamentu. Česká republika totiž stále neratifikovala dohodu z Klimatické konference, která proběhla v Paříži v roce 2015. Ratifikováním by potvrdila svou vůli omezit emise skleníkových plynů tak, aby se globální teplota v budoucnu nezvýšila pokud možno o více než 1,5 °C.