ne., 21. listopad 2010 15:32

Pacienti s AIDS byli vyhnáni z útulku barmskou juntou kvůli setkání se Su Ťij

Více než 80 osob bylo donuceno odejít z útulku pro pacienty s AIDS, nařídila to barmská vojenská vláda. Důvodem byla návštěva Do Aun Schan Su Ťij, nedávno propuštěné politické vězeňkyně a vůdkyně opoziční strany Národní ligy pro demokracii, jež byla před časem rozpuštěna.
Útulek, ležící na předměstí Rangúnu, Su Ťij navštívila ve středu 17. listopadu, kde nemocným slíbila, že jim obstará nezbytné léky. Hned dalšího dne přišlo nařízení, že pacienti musí do příštího týdne ze zdravotního zařízení odejít. Úřady se hájí tím, že útulku nebylo obnoveno povolení k provozu. Barmské zákony stanovují, že o vládní povolení k provozu musí majitelé objektu žádat každých čtrnáct dní, aby zde mohli lidé přespávat.

V tomto zařízení, které tvoří dřevěný domek a dvoupatrová budova postavená ze dřeva a rákosu, žije 82 nemocných, mezi které patří i několik dětí. Útulek nabízel pacientům nejen nocleh, ale také léky, stravu a částečně i vzdělání.

K situaci se vyjádřil jeden z vedoucích útulku a zároveň člen dnes již rozpuštěné strany NLD Zeyar: „V minulosti nám vždycky povolení obnovovali. Myslím, že úřady na nás chtějí tlačit kvůli tetině (Su Ťij) návštěvě v útulku,"jak uvedly Novinky.cz. Zeyar tvrdí, že pacienti dostali v sobotu nabídku od zdravotnických orgánů, aby přešli do jejich středisek pro osoby nakažené HIV, někteří pacienti nabídku však odmítli.

Barmská junta také zastavila na čtrnáct dní vydávání sportovního časopisu First Eleven. Ten se prohřešil, když na titulní straně informoval o porážce fotbalistů Chelsea Arsenalem, přitom však titulek článku obsahoval zašifrovanou zprávu: „Su je na svobodě, sjednoťte se a neztrácejte naději.“

Přestože se vláda snaží pomocí nařízení mít všechno pod kontrolou, Su Ťij se podařilo hned druhý den po svém propuštění promluvit k davům, kde prohlásila, že bude nadále bojovat za lidská práva a svobody. Podle agentury Reuters její proslov naznačoval, že držitelka Nobelovy ceny za mír může usilovat o politickou roli v zemi. Sama se za političku nadále považuje, ani patnáct let věznění ji nezlomilo, boje za svobodu se vzdát nemíní.  Žena chce o demokracii jednat s předsedou Státní rady pro mír a rozvoj Thanem Šweiem, který je šéfem vojenské junty. Agentura Reuters uvedla, že se očekává možný pokus o vybudování nové strany NLD, o které by se mohla postarat právě Su Ťij. To, zda se této bojovnici za lidská práva povede udělat Barmu alespoň trochu demokratičtější, ukáže teprve čas.



Zdroje:

http://www.novinky.cz/zahranicni/217308-barmska-junta-vyhodila-pacienty-s-aids-z-utulku-po-navsteve-su-tij.html

http://www.reuters.com/article/idUSTRE6AB1P120101119


http://zahranicni.ihned.cz/c1-48169430-su-tij-vyzvala-k-demokratizaci-barmy-chce-jednat-s-juntou

http://www.reuters.com/article/idUSTRE6AI3AF20101119


http://www.reuters.com/article/idUSTRE6AE17220101119


fotozdroj : www.reuters.com

Zobrazeno 2319 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:40
Pro psaní komentářů se přihlaste