Okresní město, kde před válkou žilo zhruba 70 tisíc lidí, se stalo jednou z největších obětí války diktátora Putina. Bitva trvala 292 dní a vyžádala si nepředstavitelné materiální i lidské ztráty. Joe Biden oznámil, že Rusové v bojích o Bachmut ztratili sto tisíc lidí.
„Nic tam nezůstalo, všechno zničili, dnes je Bachmut jen v našich srdcích,“ prohlásil ukrajinský prezident Zelenskyj. Výrok pronesl v japonské Hirošimě, kde probíhá summit zemí G7. Ukrajinská strana později doplnila, že tím prezident nepotvrdil ztrátu města. Ukrajinská armáda je totiž v místě stále přítomná.
Nejvýznamnější ruskou silou operující u Bachmutu je Wagnerova skupina vlastněná Jevgenijem Prigožinem. Ten v posledních týdnech otevřeně kritizoval ruské vedení za nedostatečnou materiální podporu svých jednotek. Vůbec poprvé adresoval kritiku také Putinovi. Prigožin oznámil dobytí Bachmutu již v sobotu a doplnil, že jeho armáda oblast opustí 25. května. Washingtonský Institut pro studium války informuje, že stažení nabízí prostor pro efektivní protiútok.
Na zmíněném summitu v Japonsku pak došlo ke zlomové události. Spojené státy totiž oznámily, že nebudou spojencům bránit v dodávkách stíhaček F-16. O ty Ukrajina západ dlouhodobě žádá k obraně svého vzdušeného prostoru. Nejedná se o oznamení dodávek ze strany USA, zájem již ale deklarovalo Nizozemsko. Zelenskyj už minulý týden od Británie doejdnal střely s dlouhým doletem Storm Shadow. Stíhačky jsou tak další významnou podporou plánované ofenzívy.