Počínaje dnešním dnem začíná platit evropská protipadělková směrnice neboli Falsified Medicines Directive. Na jejím základě dojde ke spuštění systému pro ověřování pravosti léčiv ve všech státech Evropské unie. V praxi tak musí mít léky vydávané na lékařský předpis na obalu ochranný prvek, který souhlasí s daty uvedenými v úložišti samotným výrobcem. Směrnice je hlavně reakcí na problémy s padělanými léčivy, byť se samotný problém netýká přímo ČR, jelikož všechny odhalené případy byly mimo republiku. Podle prezidenta České Lékárnické Komory (ČLnK) Lubomíra Chudoby se bohužel i u nás vyskytují padělaná léčiva, ale výhradně na internetu nebo v tržnicích. Nově také budou výrobci nuceni uzavřít krabičku tak, aby bylo na první pohled viditelné, zda s lékem někdo neoprávněně manipuloval.
Ministerstvo odložilo sankce
Samotní lékárníci však přicházeli s tím, že zavedení systému přineslo lékárnám vysoké náklady, například ve formě čteček kódů, programového vybavení a proškolení zaměstnanců. Dalším záporem je vyšší časová náročnost při výdeji. Oprávněné obavy dále vyvolal testovací provoz, kdy se objevovala chybová hlášení i u přípravků, o jejichž pravosti nebylo pochyb. V některých případech se jednalo až o desítky procent. ČLnK tak bude bojovat za kompenzaci kvůli finančním a časovým nárokům.
Vzhledem k náročnosti celého systému prosadilo Ministerstvo zdravotnictví pro lékárny roční odklad sankcí. „Obdobně jako lékaři u eReceptu, lékárníci budou mít rok na to, aby se s novým systémem seznámili v praxi a odladili technické problémy. Není to nic neobvyklého, k odkladu sankcí či pozvolnému startu systému přistoupila řada zemí EU,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.