„Většina kolemjdoucích neměla tušení, kvůli čemu zdejší Sikhové protestovali a to byl právě důvod jejich protestů,“ popsal situaci Antonín Kozák studující v Londýně. Sikhové se sešli před indickým konzulátem a snažili se poukázat zejména na nespravedlnost, které se pandžábská policie na Sikhcích dopouští. Dalším důvodem k uspořádání demonstrace měl být i nicotný zájem západních médií o tuto současnou situaci v Indii.
Demonstranti nejprve seděli na zemi a snažili se blokovat dopravu. Když na místo dorazila policie, vytlačila je za zábranu na chodník. Jednoho z demonstrantů zatkla, když ležící na zemi odmítal vstát. V odpoledních hodinách se situace uklidnila a demonstrující se začali rozcházet.
Nepokoje mezi indickými Sikhy a tamní policií rozpoutal doposud neznámý pachatel, který 1. června ukradl z pandžábské svatyně posvátnou knihu Sikhů. K eskalaci došlo před měsícem, kdy obyvatelé města Bargari nalezli na ulici vytrhané stránky pocházející z ukradené knihy.
Sikhové poté plánovali demonstraci s cílem upozornit na konstantní nečinnost bandžábské policie při vyšetřování krádeže, ale ještě před jejím začátkem je její příslušníci během ranní modlitby napadli a rozehnali za použití vodních děl a slzného plynu. Došlo také ke střelbě, z několika zraněných demonstrantů dva svým zraněním podlehli.
Tento neoprávněný zákrok indické policie následně rozpoutal sérii demonstrací po celém světě. Protesty probíhají v Anglii, Americe, ale hlavně v samotné Indii. K protestujícím se v Indii přidávají i místní muslimové, kteří sice patří k odpůrcům sikhské komunity, ale postoj indické vlády neschvalují. Přední představitelé Sikhů tvrdí, že vše má na svědomí pandžábská vláda, která chce zabránit zvolení nového sikhského vedení.