po., 18. listopad 2024 10:22

Svátek demokracie ve jménu velkých oslav

Památník na Národní třídě Památník na Národní třídě Zdroj: Karolína Ptáčková
PRAHA - Svoboda nás spojuje – tak znělo téma letošních oslav Dne boje za svobodu a demokracii. Praha se zaplnila mnoha návštěvníky, kteří společně strávili státní svátek připomínající listopad 1989. Od tohoto roku uplynulo již 35 let. Pro návštěvníky všech věkových kategorií byl připraven bohatý program.

Na značné části programu se podílel spolek Díky, že můžem. Lidé mohli navštívit v rámci Korza národní Sametový brunch, poslechnout si četbu z knihy v Obýváku Václava Havla nebo se dozvědět něco nového ve vzdělávacích tramvajích. Děti měly možnost vyzkoušet skautské aktivity či navštívit výtvarný workshop. Celý den se odehrávaly koncerty, živé podcasty a debaty.   

Tradičně se jedním z nejnavštěvovanějších míst stal památník 17. listopadu na Národní třídě, kde lidé na připomínku zapalovali svíce a pokládali věnce či květiny. Zde v průběhu dne přicházeli také nejvyšší ústavní činitelé. Pro ty, kteří se nemohli dostavit, byla možnost zapálit svíčku na dálku.   

V 17 hodin proběhlo promítání krátkometrážního filmu s názvem Svoboda nás spojuje, který režírovala Ester Valtrová. Jak uvedla pro iRozhlas: „Při výběru respondentů bylo mým cílem obsáhnout různorodé regiony a různorodé generace. Pokud prožijete revoluci jako dítě, dospělý, nebo ji nezažijete vůbec, formuje to váš pohled na tyto události. A věk samozřejmě ovlivňuje i různost pohledů na různé hodnoty, životní zkušenost je v tomto směru nepřenositelná.“ Poté v symbolický čas 17:11 zazněla z balkonu Paláce Metro známá píseň Modlitba pro Martu v podání herečky Anny Fialové.  

Slavit bylo možné také v jiných částech Prahy. Na Václavském náměstí se uskutečnil Koncert pro budoucnost, kde vystoupili nejen zpěváci a zpěvačky, ale také známé osobnosti, jako například influencer Karel „Kovy“ Kovář nebo lékařka a herečka Veronika Lapková. Koncert nesl motto Zpátky k sobě. Celým programem provázela herečka Jenovéfa Boková a novinář Jindřich Šídlo.  

Očekávanými se staly i protestní akce. Jednou z nich byla protivládní demonstrace pořádaná Ladislavem Vrábelem. Demonstranti vyzývali mimo jiné k sundání ukrajinské vlajky na budově Národního muzea. Na Staroměstském náměstí proběhla demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii. Ten chtěl poukázat na problémy, které by podle něj mohly nastat po příštích parlamentních volbách.  

Oslavy 17. listopadu byly vyvrcholením Týdne svobody, do kterého se zapojily nejrůznější organizace. V rámci této akce se konaly různé debaty nebo byla možnost navštívit divadla a kina. Svátek se slavil také po celé České republice. 

Zobrazeno 23 krát
Naposledy upraveno: po., 25. listopad 2024 13:48
Pro psaní komentářů se přihlaste