Jak říká pranostika "Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí". Bohužel letos žádný Martin, natož na bílém koni, k radnici nepřijel. A tak zatímco v bílou zimu můžeme jen doufat, první letošní vína jsou k dostání v bílém stanu pod sloupem Nejsvětější Trojice. Za skleničku návštěvník zaplatí šedesát korun, patnáct korun za každý vzorek. Tento rok přivezlo svá vína osm vinařů a každý z nich pak nabídne během středy po třech vzorcích. Od čtvrtka k nim výrobci vína přidají dalších šest.
Dle sklepmistra Vajbara je svatomartinské velmi specifické a přirovnává ho k mladé dívce. "Je to mladé víno, veselé jako mladá dívka. To znamená, že od něj můžete očekávat spoustu krásných vůní, krásnou, veselou a svěží chuť," vysvětluje a dodává, že ještě před třiatřiceti dny hrozny visely ve vinohradu. Svatomartinské víno se může vyrábět pouze z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský nebo Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké. Dále Vajbar upozorňuje, že první letošní víno není jen otázkou několika mála dnů, doporučuje zkoušet různé vzorky až do Vánoc.
Tato tradice na Horním náměstí zahrnuje mimo jiné také svěcení, které proběhlo ještě před slavnostním přípitkem. Každý si jistě spojí svátek svatého Martina také se sváteční husou. Obliba této kombinace, tedy pečené svatomartinské husy a mladého vína, je rok od roku populárnější, což se projevuje i na tržbách restauračních zařízení. Vinné martinské slavnosti končí v neděli 15. listopadu.
Náměstek Žáček také pozval návštěvníky na Horním náměstí na odpolední koncert Ládi Kerndla. Připomněl slavnostní rozsvěcování vánočního stromu, které se letos koná už 22. listopadu, a vánoční trhy trvající zbytek listopadu a celý prosinec až do Vánoc.