pá., 29. duben 2016 10:35

Vandalové mají taky smysl pro humor

Tradiční formou vandalismu jsou nežádoucí graffiti na veřejných stavbách, obytných domech či jiném městském majetku. Někdy se však můžeme setkat i s vcelku úsměvnými případy zkrášlování památek.

Olomouc - Mezi nejčastější vandalská přestoupení zákona patří útoky sprejerů na tramvaje a autobusy včetně poničení jejich interiérů (rytí do skel, nápisy nesmyvatelným fixem apod.), poškozování budov Dopravního podniku města Olomouc. Dále graffiti v podchodech, na zastávkách městské hromadné dopravy nebo dopravním značení. Také nápisy, obrazce či podpisy na stěnách budov. Olomouc monitoruje aktuálně 18 kamer napojených na městskou policii, které jí zásadně pomáhají při dopadení pachatelů. Přesto zůstává mnoho „autorů“ neodhalených.

Policie však také už několikrát řešila kuriózní případy vandalismu, u kterých pachatelé projevili i svůj smysl pro humor. To ovšem nic nemění na výši způsobených škod.

CO ŘÍKÁ ZÁKON

Trestného činu poškozování cizí věci (§257b trestního zákona) se dopustí ten, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou. U tohoto trestného činu z dikce zákona nevyplývá, že by škoda musela dosáhnout výše škody nikoli nepatrné (5000 korun), proto jakékoli poškození cizí věcí postříkáním, pomalováním, resp. popsáním barvou nebo jinou látkou bude naplňovat skutkovou podstatu trestného činu za předpokladu, že stupeň takového jednání bude vyšší než nepatrný a u mladistvého vyšší než malý (u mladistvého by takové jednání nebylo trestným činem, ale proviněním).

Mezi ty nejnápaditější patří například:

Duben 2000: Dlažební kostky o hmotnosti 1400 tun určené k rekonstrukci náměstí a vozovek v centru Olomouce se „nenápadně ztratily“. Dopadení pachatelé kostky rozprodávali po hospodách náhodným zájemcům, kteří je používali ke stavbám chlívků, garáží a k dláždění dvorků.

Listopad 2001: Neznámý pachatel ukradl z olomouckého vlastivědného muzea hlaveň děla o váze 30 kg. 

Květen 2008: Neznámý pachatel násilně odstranil část artefaktů (pískovcová váza, pozlacené plameny) ze Sloupu Nejsvětější Trojice v hodnotě zhruba sto tisíc korun.

Leden 2009: Vandal nastříkal na vnitřní část kašny Tritonů svastiku hákového kříže, anarchistický kříž a další obrazce. Stejným způsobem později poškodil Merkurovu kašnu.

2010: Řidič autobusu MHD pomaloval na autobusech svého zaměstnavatele volební samolepky několika stran jako protest proti politické situaci.

Červen 2011: Tři chlapci ve věku zhruba deseti let se houpali na řetězech mezi sloupky
u Sloupu Nejsvětější Trojice. Jeden z řetězů nápor nevydržel a prasknul, čímž došlo k poškození i přilehlého sloupku.

Květen 2012: Neznámý vandal pomaloval sochám ze sousoší na Jánského ulici růžovou barvou nohy, ruce, krk a obličej. Z boční strany sousoší pak napsal zelenou barvou nápis „Promiň“.

2014: Mladý vandal při zavěšení na sochu v Neptunově kašně ulomil jednu z noh koně.

Březen 2015: Dva mladící se rozhodli obout pár nalezených tenisek na nohy sochy Caesara z Caesarovy kašny.

Září 2015: Zloděj ukradl z pole dvě toitoiky.

Zobrazeno 2001 krát
Naposledy upraveno: pá., 29. duben 2016 11:15
Pro psaní komentářů se přihlaste