„Výsledky studií na buněčných modelech podpořily následné testy toxicity na laboratorních zvířatech. Potvrzují vysokou protinádorovou aktivitu těchto látek a jejich zanedbatelnou toxicitu vůči zdravým buňkám, což představuje, v praxi často nevídaný, potenciál pro praktickou aplikaci,“ sdělil Zdeněk Trávníček, vedoucí výzkumné skupiny.
Olomoucké výzkumníky čeká ještě dlouhá cesta
Protinádorovou aktivitu komplexů tantalu výzkumná skupina ověřila na několika nádorových onemocnění. „Je však třeba zdůraznit, že i přes velmi pozitivní prvotní výsledky zkoumání ještě povede poměrně časově dlouhá cesta k případnému reálnému využití těchto látek jako léčiv. Látky musejí projít náročnou procedurou preklinického i klinického hodnocení,“ oznámil další z výzkumníků Zdeněk Dvořák.
Vyvinuté látky jsou pod ochranou patentu
„Národní patentový úřad při rozhodování posuzoval nejen novost a originalitu vynálezu, ale i možnou průmyslovou aplikovatelnost navržených sloučenin. Na udělený patent navazuje publikace stejného výzkumného týmu zveřejněná v prestižním chemickém časopise Chemical Communications, ve kterém byla publikována pilotní studie řešící tuto problematiku,“ vysvětlil jeden ze skupiny autorů docent Pavel Štarha.