pá., 15. listopad 2024 16:56

Vlčí mák na znak úcty válečných veteránů

Rudé vlčí máky, ilustrační obrázek Rudé vlčí máky, ilustrační obrázek Zdroj: Autorka
Česká republika -Stejně jako mnoho dalších zemí i Češi oslavili 11. listopadu jako Den válečných veteránů. Děje se tak u příležitosti konce první světové války, kdy na hrobech padlých vojáků vyrostly květy vlčího máku. Právě ten se stal symbolem jejich odvahy. Ministryně Černochová se zúčastnila vzpomínkového aktu na Vítkově.

Jako tradičně oslavy proběhly u památníku na Pražském Vítkově za účasti ministryně obrany Jany Černochové. V 11 hodin, kdy bylo podepsáno příměří ukončující boje první světové války, obvykle začíná i celá ceremonie. Ta zahrnuje kladení věnců za přítomnosti vojáků, válečných veteránů a veřejnosti. Akce se zúčastnil i náčelník Generálního štábu Armády České republiky (AČR) Karel Řehka, který zdůraznil, že je v dnešní době důležité připomínat hodnoty, za které naši předci bojovali.

Černochová též předala několik vyznamenání. Deset vojáků získalo medaile Za službu v aktivní záloze II. stupně a Kříž obrany státu ministerstva obrany ČR, který převzal plukovník Vladimír Braun. Ve svém projevu ministryně připomněla stálou hrozbu: „Na světě je stále dost těch, kteří ve svém cynismu, touze po moci a chuti ovládat jiné, rozpoutávají konflikty, v nichž své životy nasazují a také umírají nevinní lidé, ale i lidé v uniformách.“

Možnosti přispět
Dnes se za veterány považují i policisté, hasiči a další členové bezpečnostních složek. Projekt Paměť národa neziskové organizace Post Bellum se válečným veteránům a jejich vzpomínkám věnuje. Dosud se jim podařilo nasbírat výpovědi od více než osmi set veteránů. Podle ministerstva obrany žije dnes v České republice přibližně 62 vojáků druhé světové války. Těch novodobých je okolo 17 tisíc.

Možností, jak válečným veteránům přispět, je hned několik. Nejběžnější formou podpory je zakoupení makového květu a jeho připnutí na klopu. Ministerstvo obrany zřizuje Agenturu pro podporu válečných veteránů, dále ale existují i komunitní centra a domovy pro válečné veterány a Vojenský fond solidarity, kterým je možné přispět finančně i jako dobrovolník.

O symbolu
Zástupci Centrálních mocností a Dohody boje 1. světové války ukončili podepsáním příměří 11. listopadu 1918. Hned o rok později na památku padlých lidé začali držet minutu ticha a netrvalo dlouho, než k památce dne přidali i červený mák. Zasloužil se o to kanadský vojenský lékař John McCrae, který o hrobech mezi vlčími máky napsal báseň Ve flanderských polích. Jiný důstojník ji pak poslal do anglického časopisu, kde ji 8. prosince 1915 zveřejnili. Připnutím květu lidé vzdávají hold veteránům a jejich odvaze.

Zobrazeno 20 krát
Naposledy upraveno: st., 20. listopad 2024 12:24
Pro psaní komentářů se přihlaste