Jako tradičně oslavy proběhly u památníku na Pražském Vítkově za účasti ministryně obrany Jany Černochové. V 11 hodin, kdy bylo podepsáno příměří ukončující boje první světové války, obvykle začíná i celá ceremonie. Ta zahrnuje kladení věnců za přítomnosti vojáků, válečných veteránů a veřejnosti. Akce se zúčastnil i náčelník Generálního štábu Armády České republiky (AČR) Karel Řehka, který zdůraznil, že je v dnešní době důležité připomínat hodnoty, za které naši předci bojovali.
Černochová též předala několik vyznamenání. Deset vojáků získalo medaile Za službu v aktivní záloze II. stupně a Kříž obrany státu ministerstva obrany ČR, který převzal plukovník Vladimír Braun. Ve svém projevu ministryně připomněla stálou hrozbu: „Na světě je stále dost těch, kteří ve svém cynismu, touze po moci a chuti ovládat jiné, rozpoutávají konflikty, v nichž své životy nasazují a také umírají nevinní lidé, ale i lidé v uniformách.“
Možnosti přispět
Dnes se za veterány považují i policisté, hasiči a další členové bezpečnostních složek. Projekt Paměť národa neziskové organizace Post Bellum se válečným veteránům a jejich vzpomínkám věnuje. Dosud se jim podařilo nasbírat výpovědi od více než osmi set veteránů. Podle ministerstva obrany žije dnes v České republice přibližně 62 vojáků druhé světové války. Těch novodobých je okolo 17 tisíc.
Možností, jak válečným veteránům přispět, je hned několik. Nejběžnější formou podpory je zakoupení makového květu a jeho připnutí na klopu. Ministerstvo obrany zřizuje Agenturu pro podporu válečných veteránů, dále ale existují i komunitní centra a domovy pro válečné veterány a Vojenský fond solidarity, kterým je možné přispět finančně i jako dobrovolník.
O symbolu
Zástupci Centrálních mocností a Dohody boje 1. světové války ukončili podepsáním příměří 11. listopadu 1918. Hned o rok později na památku padlých lidé začali držet minutu ticha a netrvalo dlouho, než k památce dne přidali i červený mák. Zasloužil se o to kanadský vojenský lékař John McCrae, který o hrobech mezi vlčími máky napsal báseň Ve flanderských polích. Jiný důstojník ji pak poslal do anglického časopisu, kde ji 8. prosince 1915 zveřejnili. Připnutím květu lidé vzdávají hold veteránům a jejich odvaze.