Jan Svěrák oslovil české komunity za všech kontinentů světa a podařilo se mu domluvit tři desítky projekcí. „Vím, že tatínek nechce pořádat žádnou velkolepou oslavu, protože by se styděl. Má však tisíce diváků a posluchačů, kteří si oblíbili jeho filmy a písně, a jejich radost by pro něj byla největším dárkem,“ vysvětlil.
Obecná škola je pro otce a syna Svěrákovi srdeční záležitostí. Film z roku 1991 nominovaný na Oskara líčí dětství Zdeňka Svěráka na poválečném pražském předměstí. Zároveň jde o první snímek, na kterém se společně podíleli. Jeho nová verze prošla řadou úprav. Snímek se přepsal do digitální podoby a vyčistil se obraz i zvuk. Režisér Jan Svěrák si však na rozdíl od běžného restaurování filmů dovolil i další drobné zásahy, jako ubrání zrnění v podexponovaných záběrech či stabilizování neklidných jízd.
Zdeněk Svěrák je autorem mnoha filmových scénářů, například k snímkům Vrchní prchni, Kolja nebo Vesničko má středisková. S Ladislavem Smoljakem vytvořil postavu fiktivního vynálezce Járy Cimrmana a sepsal patnáct divadelních scénářů. S hudebníkem Jaroslavem Uhlířem složil a nazpíval na 400 písní. Svěrák je zároveň autorem tří povídkových knih a jeho herecké role jsou v mnoha filmech a divadelních hrách pro diváka nezapomenutelné.