út., 1. prosinec 2020 09:23

5. prosinec 2012 - úmrtí Miroslava Sígla

Miroslav Sígl se svými knihami Miroslav Sígl se svými knihami Zdroj: Wikimedia Commons
Před 8 lety nás ve věku 86 let opustil český publicista, redaktor, kronikář a spisovatel Miroslav Sígl. Byl spoluzakladatelem Klubu novinářů Pražského jara 68 a také jedním ze zakladatelů Syndikátu novinářů.

Miroslav Sígl se narodil 25. Září 1926 v obci Obříství v okrese Mělník. Navštěvoval školu T. G. Masaryka v nedalekých Neratovicích, poté Obchodní akademii v Praze a své studium zakončil Vysokou školou politickou také v Praze. Jeho redaktorská kariéra začala v květnu roku 1945, kdy se stal redaktorem Mladé fronty. Z politických důvodů byl však po 6 letech v roce 1951 propuštěn. Jako redaktor působil také 8 let v Hospodářských novinách (1957-1965), poté v Televizních novinách Československé televize nebo v časopise Čas. V roce 1968 se podílel na vzniku rozhlasového Svobodného vysílače. Mezi hlavní témata, kterými se zabýval a o kterých psal, patřily především žurnalistika a ekonomika.

Doba normalizace pro něj nebyla šťastná. V této době tzn. od roku 1971 Sígl nemohl své články a díla publikovat. Do roku 1988 pracoval ve Strojírenském informačním ústavu, kde zastával pozici rešeršéra. Ovšem kvůli šíření samizdatových Lidových novin, což bylo samozřejmě zakázané, musel i z této práce a odejít.

 

Nejen novinář, ale také kronikář a spisovatel

Ve své rodné obci Obříství vedl dlouhá léta kroniku. Za jeho kronikářskou práci byl v den jeho 85. narozenin oceněn starostou města Mělník, který mu předal Denár kněžny Emmy.

Byl známý také jako spisovatel. Mezi jeho knihy patří například kniha „Co víme o smrti“- píše zde o stárnutí, umírání, smrti, ale i o vraždách, sebevraždách a trestu smrti. Tuto knihu ilustrovala Lenka Kocierzová, která byla mimo jiné Síglovou dobrou přítelkyní. Knihu s názvem „Generace 45“, na které se podílel také spisovatel a novinář Jaromír Hořec, tvoří vzpomínky těchto dvou pamětníků na první roky činnosti nakladatelství a deníku Mladá fronta. Sbírka básní o všech významných lidí z celé historie obce Obříství se jmenuje „Etudy z domova“. V pozdějším věku také publikoval články v Pozitivních novinách.

Tatínek, manžel a dědeček Miroslav Sígl zemřel 5. prosince 2012 po náročné operaci ve věku 86 let.

Zobrazeno 767 krát
Naposledy upraveno: út., 1. prosinec 2020 11:48
Pro psaní komentářů se přihlaste