Ale ruku na srdce, kdo z nás umí podat první pomoc? Samozřejmě, zavolat záchrannou službu umí každý, ale s resuscitací je to horší. Sice máme nějaké základy ze školy, ale ty jsou velice obecné a navíc napůl zapomenuté.
Lidé si většinou neuvědomují, že jen na nich záleží život člověka, který se před nimi skácel. Chodí okolo, rozhodují se, zda něco udělat nebo si dotyčného nevšímat a přitom utíkají životně důležité vteřiny. Každý by měl projevit dostatek empatie a nezavírat oči.
Postup podání první pomoci se v tomto roce zjednodušil. Už nemusíme hmatat puls, stačí zjistit, zda dotyčný dýchá. Pokud ano, stačí vyčistit ústní dutinu a postiženého uvést do stabilizované polohy. Horší situace nastává, pokud nedýchá. V takovém případě musíme zahájit resuscitaci. Začíná se 30 stlačeními hrudníku a následují dva vdechy. Tento postup opakujeme do příjezdu sanitky.
Je to velice namáhavé a ne všichni vědí jak na to. Proto uvedla společnost Medtronic Czechia s.r.o. na trh automatický externí defibrilátor, zkráceně AED. Samotný přístroj je krabička se dvěma samolepícími elektrodami. Ty se nalepí na pacienta a automaticky vyhodnotí srdeční rytmus. Pokud srdeční rytmus postiženého vyžaduje výboj, AED ho buď sám podá anebo vyzve zachránce, aby stiskl tlačítko k jeho podání. Přístroj se používá až po první sérii resuscitačních úkonů, stlačení a vdechů. Pokud přístroj vyhodnotí, že nejsou výboje potřebné, pokračujeme v oživování, dokud nás nevystřídá posádka sanitky.
V Olomouci jsou dostupné dva defibrilátory. Jeden najdeme v budově radnice na Horním náměstí a druhý na stanici Městské policie. Jsou tu od roku 2005, ale do všeobecného povědomí občanů se bohužel nedostaly.
Zdroje:
http://www.welchallyn.com/products/en-us/x-11-ac-100-0000000001042.htm
http://www.firstrespondershop.com/index.php?cmd=category&cat_id=6
http://www.olomouc.eu/phprs/view.php?cisloclanku=2005101202