út., 16. duben 2024 00:11

Aiko na Eurovizi reprezentuje Českou republiku, ve své písni Pedestal přináší poselství o sebelásce

Fotografie umělkyně.	Fotografie umělkyně. Zdroj: Facebook – Aiko
Velká cena Eurovize (Eurovision Song Contest) byla poprvé udělena v roce 1956 a od té doby, vyjma roku 2020 kvůli covidové pandemii, se vysílá každým rokem. V zahraničí se jedná o zažitý fenomén, kterým v květnu žije doslova celá Evropa, zatímco česká populace o soutěži pomalu ani neví. Přesto se Eurovize od roku 2007 účastníme, což je pro naši uměleckou scénu jedině dobře. Na letošním 68. ročníku zpěvačka Aiko představí svou píseň Pedestal. Ta je vzkazem pro všechny, kteří si prošli toxickým vztahem.
Oficiální soutěžní videoklip. YouTube.

Kde se v Češích bere nezájem o Eurovizi, je otázkou. Soutěž nabízí každoročně možnost nahlédnout pod pokličku vybraným interpretům evropských zemí a podívat se, jaké skvosty (ale i bizarní záležitosti) dané země posílají soutěžit. Česká populace má však na soutěž jiný názor a moc ji nebere v potaz, snad jako by se někteří ještě stále nedokázali vyrovnat s fatální prohrou Kabátů, kteří nás v roce 2007 na Eurovizi reprezentovali. V České republice se sice jedná o oblíbenou kapelu, avšak jak se říká, jiný kraj, jiný mrav. Skupina Kabát s písní Malá dáma obsadila poslední místo v rámci semifinále a Češi jakoby soutěž od té doby považovali za naprosto irelevantní. Není ale čas se konečně posunout?
I v našem českém rybníčku máme vskutku plno talentovaných umělců, kteří si zaslouží zviditelnit a Eurovize tuto možnost skutečně nabízí. Neznamená totiž, že jen výherce bude zahrnut slávou a úspěchem. Ba naopak. Fanoušci si v soutěži to svoje vždycky najdou, a tak se dost často stává, že interpret nebo kapela, jakkoliv nízko se ve finále umístí, se stane po soutěži naprostým fenoménem. Tato skutečnost naznačuje jedno. Nemusíte nutně vyhrát, abyste byli úspěšní. Stačí jen ukázat, že jste talentovaní. A přesně tohle si zaslouží i umělci u nás, v zemi, kde je stále talent přehlížen a do popředí se dostávají spíše mainstreamové kousky.

Kdo je Aiko?
Když čtyřiadvacetiletá Aiko, vlastním jménem Alena Shirmanova-Kostebelova, vyhrála 13. prosince 2023 Národní kolo Eurovision Song Contest 2024 a stala se tak oficiální reprezentantkou České republiky, strhla se bouřlivá diskuze o tom, proč by nás měl reprezentovat někdo, koho sami Češi pořádně neznají. Tohle však, samozřejmě, nebyla úplně pravda. Je ale na místě si uvědomit, že posluchači českého popu, který u nás, zdá se, převažuje, neměli skutečně příliš mnoho šancí se o zpěvačce předtím nějak dozvědět.
Umělkyně se sice narodila v Moskvě, avšak vyrůstala v České republice a posléze studovala a působila ve Velké Británii. Někteří si ji možná pamatují ještě z roku 2015, kdy se účastnila soutěže Česko Slovenská SuperStar, v níž se probojovala až do samotného semifinále. Nezahálela a za svým snem si šla dále. V roce 2018 vydala debutové album AIKO a po něm ještě další dvě, jedno v roce 2020 s názvem Expiration Date a to zatím poslední, Fortune's Child, vyšlo na světlo světa v říjnu 2023.

Pedestal je píseň s hlubokým poselstvím, její text stojí na reálné zkušenosti
„Všechnu lásku věnuju sobě, a potom budu opravdu svobodná. Musím se naučit dávat se na první místo,“ zní část skladby, kterou umělkyně na Eurovizi zazpívá v anglickém jazyce. Aiko ve své písni otevírá velice důležité téma sebelásky. Zaměřuje se na situaci po rozchodu, kdy si člověk uvědomí, že veškerou pozornost a lásku dával svému bývalému partnerovi, avšak dělal to tak urputně, až mu na lásku k sobě samému jednoduše nezbyla kapacita. Text písně se dotýká něčeho, co je nám všem skutečně blízké a celé pojetí skladby tak působí velice lidsky. Příjemnou změnou je také skutečnost, že se žánrově nejedná o žádnou baladu. Píseň by naopak mohla sloužit jako taková hymna sebelásky, která lidem svou intenzitou sundá růžové brýle a ukáže jim, jak je láska k sobě samému tím nejdůležitějším, co si mohou dát. Skladba působí skutečně světově, a tak se šance na vyšší umístění určitě nabízí.

Květen, měsíc Eurovize
Jak už to tak každoročně bývá, období od úterý 7. 5. do soboty 11. 5. se ponese ve znamení hlavního programu Eurovize. Letošní ročník se odehrává ve švédském městě Malmö, neboť právě Švédsko v roce 2023 získalo v soutěži první místo. Tehdy vyhrála zpěvačka Loreen, jenž v Liverpoolu představila svou píseň Tattoo a diváky svým výkonem naprosto ohromila. Její vítězství i nadcházející ročník se tak stávají poněkud symbolickou záležitostí. V roce 1974, tedy před 50 lety, zvítězilo taktéž Švédsko. Zaslouženého úspěchu dosáhla dnes již naprosto legendární skupina ABBA, která s písní Waterloo obsadila první místo a odstartovala tak svou úspěšnou kariéru. Předpokládá se tedy, že letošní ročník Eurovize se díky tomuto výročí ponese právě v jejich duchu, aby nejen Švédsko, ale i ostatní země ABBU, jakožto jednu z nejúspěšnějších kapel v historii populární hudby, uctily.

Kdo se může do soutěže zapojit?
Aby se země mohla Eurovize účastnit, musí mít aktivní členství v Evropské vysílací unii (EVU) či v Radě Evropy. V České republice tuto podmínku splňuje Česká televize spolu s Českým rozhlasem. Zajímavé je, že stát nemusí být nutně součástí Evropy, aby mohl své interprety poslat soutěžit. Eurovize se tak účastní země jako Gruzie, Ázerbájdžán, Izrael, Kypr či Turecko, protože se bere v potaz, že některé z nich leží na rozhraní Evropy a Asie, díky čemuž mají kulturně k Evropě blízko. Od roku 2015 se pravidelným účastníkem soutěže stala taktéž Austrálie. Oproti tomu se některé evropské země do Eurovize nezapojují, a tak na obrazovkách nemohou diváci spatřit například Slovensko, Maďarsko či Lichtenštejnsko. Z důvodu ruské invaze na Ukrajinu je od roku 2022 zakázáno soutěžit Rusku.

Jaké jsou české šance na výhru?
Úspěch našich umělců závisel vždy nejen na jejich výkonu, ale také na současné náladě společnosti. Někdy soutěž vyhrávají balady, jindy naopak velmi energické písně, a tak se nedá předem naprosto přesně určit, jak Aiko na letošním ročníku dopadne a zda vůbec postoupí do sobotního finále. Dojít tak daleko se našim reprezentantům povedlo celkem v pěti případech (Gabriela Gunčíková, Mikolas Josef, Lake Malawi, We Are Domi, Vesna) a historicky nejúspěšnějším českým interpretem se stal zpěvák Mikolas Josef, který s hitem „Lie to Me“ v roce 2018 obsadil krásné 6. místo.

Finále soutěže proběhne v sobotu 11. května ve 21:00 a přímý přenos obstará Česká televize, která má v plánu živě vysílat i obě předchozí semifinále. Pořad mohou diváci sledovat na kanálu ČT 2 s českým komentářem. O první místo se utká jako vždy 26 nejlepších interpretů a my tak můžeme jen doufat, že zrovna naše reprezentantka Aiko se umístí mezi nimi. Její píseň Pedestal je nejen chytlavá, ale také skvěle napsaná. Text přináší hluboké poselství, nad kterým bychom se měli všichni zamyslet, a tak snad můžeme očekávat, že jej ocení i lidé mimo českou bublinu.

Zobrazeno 856 krát
Naposledy upraveno: st., 17. duben 2024 19:34
Pro psaní komentářů se přihlaste