út., 13. prosinec 2022 10:02

Anketa: Studentky UP si myslí, že s výbavou pro handicapované jsme na tom dost zle

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: Unsplash
Tělesné postižení je obecný pojem, často bývá zobecněný na takové vady pohybového aparátu nebo nervového ústrojí, které postiženého omezují v určitých činnostech, ať už každodenních nebo sportovních. Tito lidé potřebují k normálnímu fungování speciální přístroje a pomůcky, které jim značně ulehčují život. Oproti dobám minulým se toto téma začalo normalizovat, a zejména mladí lidé se snaží handicapovaným lidem pomáhat. Zeptali jsme se pěti studentek Univerzity Palackého, každé z jiného kraje České republiky, na tuto problematiku. Jaké jsou možnosti v České republice pro handicapované lidi a jsou dostačující?

Barbora Mlezivová (19), studentka, Cheb, Karlovarský kraj

Subaru

Myslím si, že možností mají jistě spoustu, a když těchto možností dokážou využít, vidím v tom velký přínos. Co se dostupnosti týče, tak záleží, o co se jedná, rozdíly bývají zpravidla ve finanční náročnosti. Sama se o to příliš nezajímám, takže úplně přesně nevím, zdali jsou pro ně dostačující.

Andrea Mašíčková (19), studentka, Plzeň, Plzeňský krajAndýsek 2

Pokud handicapovaný člověk chce, jistě se nějaké možnosti najdou. Přiznám se, že ale přesně nevím, jak dostupné tyto věci jsou.

Barbora Mitrengová (21), studentka, Český Těšín, Moravskoslezský kraj

318995770 485779613658584 slovak n

Myslím si, že ty možnosti jsou, i když nevím, zdali úplně dostačující. Jaká je situace v celé republice sice netuším, ale takové základy, jako jsou nízkopodlažní autobusy nebo bezbariérový přístup do škol by už měli být všude. Například u nás, v Těšíně, máme jednu školu přímo pro zdravotně handicapované. Taktéž tu knihtisková firma FINIDR nějakou dobu nabízela pracovní místa pro vozíčkáře. Jestli to jde stále, netuším.

Michaela Trávníčková (22), studentka, Rychnov nad Kněžnou, Královéhradecký kraj

IMG 4114

O této problematice nemám celorepublikově téměř žádný přehled. Co však vím je, že přímo v Olomouci na FTK je obor, který se snaží připravit studenty na práci s postiženými. Já pocházím z malého okresního města na úpatí Orlických hor a u nás v regionu máme několik možností, jak se lidé s postižením mohou zapojit do běžného a plnohodnotného života. Máme zde speciální školu, spolek zaměřující se na osoby s postižením či ústav pro osoby se zdravotním postižením a spoustu dalšího. V našem regionu je toho dostatek, naivně doufám, že to bude to ve větších městech daleko lepší.

 Vendula Rojčíková (20) studentka, Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj

318995770 485779613658584 5885926398365070419 n

Upřímně řečeno, mohlo by to být lepší. Co se týká výbavy různých institucí, jsme na tom dost zle. Obzvlášť v maloměstech a na vesnicích, tam kolikrát něco jako bezbariérový přístup vůbec neexistuje. Například v Moravskoslezském kraji je velký problém s dostupností v dopravních prostředcích, nebo v obchodech, kde jsou vysoké regály. Dá se najít těch problémů více než dost. Ale na druhou stranu větší města se snaží modernizovat a zpřístupňovat všechno, co se dá.

Zobrazeno 1059 krát
Naposledy upraveno: čt., 22. prosinec 2022 20:07

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste