st., 9. listopad 2016 18:27

Stojí historické drama Anthropoid za zhlédnutí?

Seskok do tmy, strach, zima, nocování venku a pomocná ruka zrádců. Takto lze shrnout začátek díla vycházejícího z historické události Československé republiky, kterému vdechnul kinematografický život kameraman, režisér a scénárista Sean Ellis.

V hlavních rolích vystupují Cillian Murphy jako Josef Gabčík známý díky roli Jonathana „Scarecrowa“ Cranea ve filmu Batman začíná nebo Thomase Shelbyho v seriálu Peaky Blinders a Jamie Dornan jako Jan Kubiš, kterého proslavila postava Christiana Graye z erotické ságy Padesát odstínů šedi. Českou hereckou obec zastoupila především půvabná Aňa Geislerová v roli Lenky Fafkové, přítelkyně Josefa Gabčíka.

Před zhlédnutím filmu jsem se setkal s kritikou okolí kvůli které hrozilo nebezpečí předběžné zaujatosti. Na stranu druhou Cillian Murphy je pro mě zářící Severkou na obloze plné hereckých hvězd, takže se dalo předpokládat, že mé hodnocení zas tak přísné nebude. Pro zachování určité objektivity jsem ovšem snímek zhlédnul raději vícekrát.

Děj se odehrává v České republice, je součástí naší historie a odvíjela se od něj řada pro nás tragických událostí. Patrioty tedy mohlo urazit, že je dílo natočené v angličtině, kterou aktéři záměrně kazí, aby vyzněla česky. Tento nedostatek by však měl překonat fakt, že film je určený především zahraničnímu publiku a mimo výdělek bylo cílem tvůrců přiblížit kousek naší historie právě cizincům.

Autentické lokality

Na kráse mu ubrala také určitá nerovnováha obsazení. Příznivci Padesáti odstínů šedi nejspíše nebudou rádi, ovšem bylo znát, že Cillian Murphy Jamieho Dornana svým výkonem překonává. Nelze mu to vyčítat, má více zkušeností, ovšem tato nerovnost nahlodává dojem určitých scén.

K negativní kritice přidejme také fakt, že se místy vyskytují historické nepřesnosti. Jako příklad lze uvést, že jak Kubiš, tak Gabčík se původně s odbojem neměli setkat vůbec. Dále, že mimo plánování atentátu trávili svůj čas po výsadku také naváděním bombardérů na Škodovy závody. Buďme ovšem shovívaví a berme to jako oběť, kterou tvůrci učinili za cílem větší dramatizace a zkrácení díla.

Potěšily mě lokality, kde se film natáčel, a které se čas od času shodovaly se skutečností. Například pravotočivá zatáčka mezi ulicemi Kirchmayerovou a V Holešovičkách, kudy každodenně projížděl Heydrichův automobil a jeho řidič v ní musel zpomalit.

Jako drama Anthropoid rozhodně obstojí. Všudypřítomné dialogy, strach a nedůvěra mu zaručují lákavost a troufám si říct, že i úspěch. Ovšem pokud jste historik, časté nepřesnosti vám zaručí další vrásku na čele.

Zobrazeno 2288 krát
Naposledy upraveno: ne., 5. květen 2024 16:23
Pro psaní komentářů se přihlaste