Nejdřív fotku, potom památky
Je alespoň k zamyšlení, jak moc turismus tomuto magickému místu ubírá na autentičnosti a mystičnosti. Doslova každá památka je zde zpoplatněna, davy turistů stojí v řadě za sebou jenom proto, aby si udělaly fotku na Instagram. Z posvátného místa se najednou stává pouhá atrakce s žádným vyšším smyslem. A místní? Těm to nevadí, usmívají se a ví, že z toho dokáží jen vytěžit. Seznamte se, tohle je Bali v roce 2018.
Kojící matka na skútru je na Bali na denním pořádku
Balijská doprava je jakýmsi organizovaným chaosem. Stovky taxíků stojící v zácpě jsou zde každodenní záležitostí. Místním to ale nevadí, dokonce jim to vyhovuje. Neplatí tu prakticky žádná pravidla. Pokud jste dobrodruzi a rozhodnete se pro skútr, čekejte pořádnou horskou dráhu. Přes cestu vám budou běhat psi, krávy, kohouti. Skútr navíc řídí i osmileté děti nebo matky se třemi potomky „na palubě“.
Nechoď na ulici, pokud nemáš dostatek trpělivosti
Smlouvání je na Bali téměř národním sportem. Místní se řídí mottem „vidíš-li bělocha, nasaď mu třikrát tak vyšší cenu než ostatním.“ A pokud se ocitnete na ulici, místní se vám budou snažit prodat snad úplně vše. Od ze dřeva vyřezávaných penisů až po Viagru. Ano, Viagru a samozřejmě s tou nejlepší cenou.
Bali: Ráj odpadků
Odpadky na ulici, na pláži, v přírodě, v moři. Jsou především u těch nejvíce turisticky vyhlášených míst. Zejména prudká „invaze“ turistů přispěla k ekologickým problémům ostrova. Podle serveru The Telegraph ostrov vyhlásil pohotovost poté, co byly některé z nejpopulárnějších pláží ostrova doslova zaplaveny plastovým odpadem. Pracovníci v letoviscích Kuta, Jimbaran a Seminyak prý sesbírali denně 100 tun odpadků. Nenechte se ale mýlit, nejde pouze o vinu turistů. Většina místních obyvatel je totiž k ochraně životního prostředí lhostejná. Podle jednoho z obyvatel Kuty, nejrušnějšího letoviska na Bali, prý odpadky pohazují kolem sebe z toho důvodu, aby je potom mohli hromadně uklidit.