po., 15. březen 2021 10:05

Ben Cristovao a jeho Omaga letí na Eurovizi 2021

Na youtube už má Omaga skoro půl milionu zhlédnutí Na youtube už má Omaga skoro půl milionu zhlédnutí Zdroj: eurovision.tv
Eurovision Song Contest (nebo také Velká cena Eurovize) je hudební soutěž, kterou pořádají země jež jsou součástí Evropské vysílací unie. Každou zemi reprezentuje jeden vybraný interpret se svou písní. Této prestižní soutěže se v minulosti zúčastnila i například skupina ABBA nebo také Celine Dione. Letos Českou republiku zastupuje Ben Cristovao, ten se v Rotterdamu nevyhne karánteně, ani pravidelnému testování na koronavirus. Nicméně by se soutěž měla uskutečnit a to 20. května.

Český zástupce Benny Cristo půjde do boje s písní Omaga. V jejím klipu si Cristovao postupně zahraje hrdiny ze světoznámých filmů, jakými jsou například Forrest Gump, Pulp Fiction nebo Hříšný tanec. Právě vzhled pódia a následná živá show je pro Eurovizi velmi důležitým faktorem. Cristovao a jeho tým se budou snažit během tří minut zaujmout porotu a pokud to organizátoři dovolí, tak i fanoušky z celé Evropy. „Můj cíl je udělat to nejlépe jak se dá, aby na mě Češi byli pyšní. To je to co dělám celý život, abych tomuto národu ukázal, že za něco stojím. Teď jsem dostal tuto možnost. Můžete si být jistí, že do toho dám vše,“ řekl zpěvák v rozhovoru pro iRozhlas.

Organizátoři zvolili „Scénář B“
Pro tento ročník byly organizačním týmem Eurovize vytvořeny 4 scénáře. K tomuto kroku došlokvůli pandemii koronaviru, jejíž vývoj je špatně předvídatelný. 2. března tedy Evropská vysílací unie vydaladokument pod názvem „Open up to staying healthy.“ V tomto 46 stránkovém dokumentu popisuje jak bude tento scénář B aplikován v praxi. Soutěžícím je doporučena před odletem pětidenní karanténa a také je vyžadováno pravidelné testování na koronavirus. Jakmile se účinkující dostanou do Nizozemska, jediný schválený důvod k opuštění hotelu je účast na zkouškách, živých vysíláních, popřípadě jiných aktivitách které soutěž nebo její organizace vyžaduje. Sitse Bakker, výkonný producent situaci okomentoval takto: „Náš cíl je jasný, zabránit přenosu koronaviru během události. Jakmile bude mít v průběhu někdo pozitivní test na koronavirus, zahájíme jeho izolaci a pomůžeme s trasováním. Pokud by se kvůli nemoci nemohl umělec zúčastnit přimého přenosu, bude použit záložní záznam.“ Jedno z opatření se týká také novinářů, přítomno v aréně jich může být pouze 500, zbytek bude odkázán na online press centrum.

Z historie Eurovize
Eurovision Song Contest (nebo také Velká cena Eurovize) je hudební soutěž, které se účastní země, jež jsou součástí Evropské vysílací unie. Inspirací pro její vznik se stal italský festival ve městě Sanremo. Od roku 1951 se Eurovize koná každý rok s jedinou výjimkou a to minulého ročníku 2020. Tímto si tedy vysloužila titul nejdéle běžící mezinárodní televizní soutěže na světě. Nejvíce účastí si připisuje Německo, které vynechalo za celou tuto dobu jediný ročník, nejvíce vítězství si připisuje Irsko. Každou zemi reprezentuje jeden vybraný interpret se svou písní. Samostatná událost se skládá ze dvou kol, semifinále a následného finále, do kterého postupuje deset nejlepších.
Účinkování často přináší umělcům místní, občas dokonce i světový kariérní vzestup. Několik světoznámých umělců se této soutěže zúčastnilo včetně například švédské skupiny ABBA, Celine Dion nebo také Olivia Newton-John, kterou můžeme znát i z kultovního muzikálu Pomáda. Jak už je zvykem, vítězná země Eurovize se automaticky stává její pořadatelskou zemí na příští rok. Po zrušení minulého ročníku kvůli pandemii koronaviru, tato role stále připadá nizozemskému Rotterdamu, jelikož v roce 2019 zvítězil nizozemský zpěvák Duncan Laurence s písní „Arcade“.

Česká stopa
V historii Českou republiku zastupovala spousta zpěváků. Úplně prvním Čechem v Eurovizi byl Karel Gott, který v ještě roce 1968 reprezentoval Rakousko s písničkou „Tausend Fenster“. Za jeho vystoupení tehdy obdržel od poroty 13. místo. Samostatné Česko se poprvé zúčastnilo až v roce 2007, kdy do Helsinek odjela skupina Kabát. S písní Malá dáma, ale obsadila úplně poslední místo. V následujícím roce se role reprezentantky ujmula Tereza Kerndlová a poté skupina Gipsy.cz.
V roce 2009 Česká televize oznámila, že se Česká republika nezúčastní dalších ročníků kvůli nezájmu veřejnosti a velmi nízké sledovanosti. Naše vlajka tedy na Eurovizi znovu zavlála o 6 let později, postupně nás reprezentovalo nejprve duo Marta Jandová a Václav Noid Bárta, další roky pak chronologicky Gabriela Gunčíková, Martina Bárta, Mikolas Josef a skupina Lake Malawi. Největšího úspěchu dosáhl před třemi lety zpěvák Mikolas Josef. S písní „Lie to me“ se Mikolas bez větších obtíží dostal do finále, kde v konkurenci 26 zemí skončil na skvělém 6. místě a stanovil nejlepší výsledek v historii Česka.

Zobrazeno 1466 krát
Naposledy upraveno: ne., 21. březen 2021 17:00
Pro psaní komentářů se přihlaste