po., 11. listopad 2019 18:10

Průvodce: Berlín v kostce během jednoho dne

Braniborská brána Braniborská brána Zdroj: Pavla Skřivánková
Německá metropole nabízí nesčetné množství zábavy, památek, muzeí, parků, divadel, restaurací, kaváren a barů. Dalo by se zde strávit spoustu času a utratit mnoho peněz, s užitečnými tipy ale obejdete ty nejdůležitější místa, která hlavní město Německa nabízí, rychle a levně v jednom dni.

Celodenní jízdenka na všechny tři okruhy metra vychází na 7 euro, je možné zaplatit ji hotově i kartou. Až ji koupíte, vydejte se na první zastávku vašeho okruhu Berlínem, na nejznámnější náměstí Alexanderplatz. Jen pár kroků od stanice metra Alexanderplatz se tyčí dominanta Berlína, televizní věž Fernsehturm, která se svojí výškou 368 metrů zaujímá pozici 4. nejvyšší stavby v Evropě. Vstupenky stojí 14 euro a studenti s platným průkazem ISIC mají 20 % slevu. Je ovšem nutné počítat s časovou rezervou, po zakoupení vstupenek trvá obvykle až hodinu, než se dostanete na řadu. Volný čas je možné využít k nákupům. Na náměstí Alexanderplatz je velké množství obchodů, mezi nimi i oblíbený Primark. Také můžete posedět u kávy ve Starbucks, které je hned vedle vstupu do věže. Když přijdete na řadu, nejdříve vás vyfotí u plátna a vy si můžete vybrat pozadí fotografie z různých slavných míst v Berlíně. Potom vyjedete výtahem nahoru a u toho můžete sledovat, jak výtah uhání šachtou, jelikož je průhledný. A je opravdu rychlý, pohybuje se rychlostí dvě patra (tedy 6 metrů) za sekundu. A pak už se jen můžete kochat nádhernými panoramaty Berlína.

Ze zastávky Alexanderplatz se můžete nadzemním metrem přesunout o dvě stanice dál na Friedrichstrasse. Odsud dojdete k dvěma nejvýznamnějším symbolům Berlína, které by neměl žádný navštěvník hlavního města minout - k Brandeburgu (Braniborské bráně) a Bunestagu (Spolkovému sněmu). Brána byla postavena v roce 1734 jako opevnění Berlína a vybíralo se u ní mýtné. Sehrála důležitou roli v mnoha historických událostech. V roce 1848 se stala součástí barikád, v roce 1933 tudy proudil průvod nacistické NSDAP a na konci druhé světové války tu sovětská armáda vyvěsila rudou vlajku. V období rozdělení na východní a západní Berlín byla v hraničním pásu, tedy zcela nepřístupná. 

Bundestag představuje sídlo německého parlamentu a symbol německé jednoty. Skládá se z původní budovy z roku 1884, která přežila požár v roce 1933 i bombardování Berlína za druhé světové války a z nově přistavěné části z 90 let, ze skleněné kopule, z níž mají návštěvníci výhled z výšky 50 metrů. Zde je nutné zarezervovat si prohlídku předem, jinak byste se vůbec nemuseli, vzhledem k velkému zájmu, dostat na řadu.

Pár metrů od Braniborské brány se nachází také jedno ze 14 muzeí na světě s voskovými fugurínami nesoucí jméno madame Tussaud. Vstupné vás vyjde přibližně na 16 euro. Figuríny tvoří z větší části slavné osobnosti z Německa, k vidění jsou však i Hollywoodské hvězdy apod. O pár minut dále najdete také památník věnovaný obětem holocaustu, který tvoří skoro 3000 betonových kvádrů. Pod památníkem si můžete prohlédnout informační centrum ve formě zvukové a obrazové tabule mapující osudy zavražděných židů po celé Evropě.

Odsud se můžete pomalou procházkou vydat k pozůstatkům Berlínské zdi. Doporučuji tuto procházku za tmy, kdy je Berlín nádherně osvícený. Pokud by vám vyhládlo, na každém kroku se nachází spousta restaurací. Nabídka je různorodá. Je zde k dostání kuchyně italská, mexická, čínská i další. Kdybyste však chtěli ochutnat pravou německou kuchyni, určitě zamiřte do vyhlášené restaurace Boulevard Friedrichstrasse. Pochutnat si zde můžete například na rump steaku nebo carrywurstu a žízeň zaženete výborným pivem.

Dokumentační centrum berlínské zdi na ulici Bernauer Strasse slouží jako připomínka rozděleného města a dýchá z něj nezapomenutelná mrazivá atmosféra. Můžete zde nahlédnout do digitálních dokumentů (jsou přístupné v němčině a angličtině) a přečíst si o mnoha dojemných osudech lidí, ať už o těch, kteří při pokusu uprchnout do západního Berlína zahynuli nebo o těch, kteří byli úspěšní. Když se v roce 1961 uzavřely hranice, zůstalo moho lidí odříznutých od své rodiny a přátel na druhé straně města. Nejméně 136 osob zemřelo u Berlínské zdi mezi léty 1961 a 1989. Někteří byli zastřeleni či vážně zraněni, další si vzali život, když zjistili, že jejich útěk byl odhalen. Nejdříve se lidé snažili uniknout různými skulinami ve zdi či se pokoušeli ji přelézt, později zkoušeli projít budovou právě na Bernauer Strasse, jejíž zadní dveře vedly na západ, došlo také na prokopávání se podzemím. Většině lidem se to však nepovedlo, jelikož když se zeď stavěla, její tvůrci zkoušeli simulovat různé způsoby jak utéct, a tak byli připraveni prakticky na všechno.

Za deset minut chůze se dostanete na poslední místo vaší pouti Berlínem, na Potzdamerplatz (Postupimské náměstí), kde můžete obdivovat moderní architekturu, která vskutku bije do očí. Zároveň se zde můžete rozhodnout, co byste ještě rádi zažili. Jestli nakupování, tak v těsné blízkosti se nachází nákupní centrum Mall of Berlin, jestli zábavu, najdete poblíž i Legoland, jestli byste rádi navštívili muzeum, je jich tu také požehnaně, například špionážní muzeum nebo muzeum filmu. Pokud raději obdivujete památky, zajděte se ještě podívat na sídlo německé rady (Bundesrat) nebo berlínské filharmonie. Pamatujte ale na čas, většina muzeí a i některých obchodů je v Německu otevřena pouze od 10 do 6.

Zobrazeno 1431 krát
Naposledy upraveno: čt., 14. listopad 2019 18:53
Pro psaní komentářů se přihlaste