Metráždesign funguje od roku 2015, kdy vznikla nízkoprahová dílna v Praze a dala si za cíl podpořit ženy, které se ocitli v nelehké životní situaci a svým způsobem v sociální separaci. Během pěti let fungování projektu se v dílně vystřídaly různé ženy s různými příběhy i různými nápady, ve kterých se díky Metráži mohly realizovat. Na oplátku získaly zázemí, zaměstnání i přijetí.
Dílna se snaží najít cestu, jak skloubit udržitelnost a originalitu s důstojností a prosperitou. „Snažíme se vyrábět hezké věci, které lidé opravdu chtějí. A ne že si je koupí ze soucitu,“ podotýká pro časopis Forbes dramaterapeutka Kateřina Jungová, která stojí za vznikem projektu. Spolu s ní se na realizaci podílela i designérka Lucie Kutálková.
„Je pro nás klíčová tzv. udržitelná a pomalá móda, nulový odpad a zpracování materiálů, jež zdánlivě nemají další využití," tak zní motto projektu na svém webu. Jde o šperky, doplňky i samotné oblečení.
Zuzana, jedna z žen, která se ocitla v tísni našla svoje místo v dílně poté, co prodělala infarkt. Dlouhodobě se léčila a po odchodu z nemocnice, najednou neměla kam se vrátit. Byt po rozvodu přenechala manželovi, bývalý zaměstnavatel za ni po dobu nemoci neplatil pojištění a ona neměla nárok na důchod. Díky sociální pracovnici se dostala do azylového domu a po nějakém čase objevila projekt Metráž, kde teď pracuje třetím rokem, a i díky tomu může bydlet v ubytovně, lépe se stravovat a zkrátka někam patřit, stejně jako další její kolegyně. Jenže přišla epidemie.
ČR vyhlásila stav nouze a všechna opatření vztahující se k tomuto prohlášení všechny nějakým způsobem omezila a možná ještě omezí. Ale co když existují lidé, kteří se jen nezavřou doma, nezapnou televizi nebo rádio, nenakoupí toaletní papír a nezačnou si víc mýt ruce. Co když jejich společenský život závisí na jedné dílně, penězích od sponzorů a jiných lidech, kteří je podpoří koupí něčeho, na čem dlouhou dobu pracovali s nasazením, chutí a láskou k tvoření, bez jistoty zisku.
Stav nouze. To mluví za vše. Získat prostředky k realizaci všech nápadů, udržení dílny v chodu a zabezpečení domácností není jednoduché. Hlavní možností, jak přijít k financím jsou designmarkety, které se, ale v rámci vyhlášení ruší. Dílna tím přijde o většinu příjmů, a protože v lednu a únoru nebyly tržby moc vysoké, hrozí výpadek a přerušení tvorby. Přitom jsou ženy na výdělku závislé.
Není nic snazšího než v současném klidovém režimu rozkliknout jejich e-shop, prohlédnout si rozmanité design kousky a přispět na tento projekt. A pokud zrovna žádné věci nesháníte, ale projekt vás zaujal, přečtěte si více na jejich stránkách. Podpořit je můžete i jinak. Metráž možná není jediný projekt, který se kvůli karanténě dostal do nesnází.