pá., 2. prosinec 2016 13:28

Běžný den akademika začíná v 6 hodin ráno a končí v 6 hodin večer, říká o fungování Regionální fotbalové akademie Olomouckého kraje její šéftrenér Ivo Gregovský

Šéftrenér RFA Ivo Gregovský Šéftrenér RFA Ivo Gregovský Zdroj: fchk.cz
Olomouc - Za podpory statutárního města Olomouce, Olomouckého kraje, Fotbalové asociace České republiky a Olomouckého krajského fotbalového svazu se 1. září letošního roku spustila Regionální fotbalová akademie Olomouckého kraje (RFA). Účelem RFA je koncentrovat padesát nejtalentovanějších hráčů středomoravského regionu a Olomouckého kraje ve věku 13 až 15 let a poskytnout jim společný vzdělávací a tréninkový proces. Šéftrenérem akademie je Ivo Gregovský, který se před pěti lety stal dorosteneckým trenérem roku. Zázemím RFA se stala Základní škola Heyrovského v Olomouci společně s klubovými prostory týmu SK Sigma Olomouc. Na otázky ohledně fungování akademie během prvních tří měsíců odpovídá právě Gregovský.

 

Jaké podmínky musí hráč splňovat, aby se do fotbalové akademie dostal?

Především nás zajímá ta sportovní stránka věci, což znamená, že do akademie vybíráme hráče, kteří jsou opravdu velmi talentovaní, mají výbornou kulturu pohybu, slušné rychlostní předpoklady a samozřejmě herní činnosti jednotlivce. Například základní ovládání míče, zhodnocení prostoru, hra na malém prostoru, obcházení 1 na 1 a vůbec všechno, co se týká fotbalu. Samozřejmě se fotbalová akademie opírá o další pilíře. V první řadě se jedná o školu, možnost ubytování na internátu a stravování. Takže pokud se nám podaří takto šikovného a talentovaného hráče najít a rozhodneme se pro něj, tak se zajímáme i o rodinné zázemí, školní prospěch, jaké má hráč charakterové vlastnosti a zda bude schopný zvládnout zátěž.

 

Jak vypadá normální den člena akademie?

Než jsem do projektu vstoupil, byl jsem si sám zkusit průběh akademie v Plzni a Jihlavě po dobu několika dnů, během kterých jsem získal představu o tom, jakým způsobem hráč tráví celý den. Vzhledem k tomu, že v 8. a 9. třídě je potřeba mít odučeno 28 hodin výuky týdně, plus 9 hodin tělocviku navíc, jež akademie nabízí, nezbylo nám nic jiného, než vstávat v 6 hodin ráno, 2x týdně mít od 7 hodin tělocvik, poté následuje školní výuka do 14 hodin, po které je odpolední trénink a následuje přesun zpět na internát. To znamená, že běžný den akademika začíná v 6 ráno a končí v 6 hodin večer.

 

Myslíte si, že si kluci během prvních 3 měsíců zvykli na takový režím?

Troufám si říci, že ano. Tento režim jsme se pokusili nastolit již na konci srpna, kdy s námi kluci strávili celé 4 dny. Během tohoto pobytu jsme poprvé testovali jejich sportovní předpoklady a složení těla. Tímto byl režim lehce nastíněn. Samozřejmě první dva týdny jsme se s tím sžívali všichni, jak trenéři z realizačního týmu, tak samotní hráči. U někoho to trvalo kratší dobu, u někoho delší. V současné době to má realizační tým rozdělen tak, že jeden člen má den v týdnu tzv. denní službu, což znamená, že má hráče na starosti od rána do večera. Brzo ráno zajišťuje to, aby se hráči, jež bydlí na internátu, v pořádku dostali autobusem do školy nebo na sportoviště, a po odpoledním tréninku má na starosti přepravu a předání kluků vychovatelkám na internátu. Za 3 měsíce, po které akademie funguje, jsme najeli na takový režim, že já osobně vstávám již bez budíku.

Je pro hráče k dispozici nějaký způsob regenerace?

Samozřejmě jsme si vědomi toho, že výdej pro tělo při takto náročném režimu je obrovský. Tudíž se v první řadě staráme o stravování. Kluci mají zajištěno 7 jídel denně, která jsou korigována výživovým poradcem. Máme štěstí v tom, že spolupracujeme s firmou Freshnack, která nám připravuje zdravé svačiny i druhou večeři. Máme vlastního fyzioterapeuta, který je nám k dispozici 24 hodin denně. Stará se o prevenci, zraněné hráče, kompenzační cvičení a protahování. Díky spolupráci s ReFit Clinic máme možnost nadstandartní péče a léčby každý týden. V současné době se nám podařilo domluvit a uvolnit další místnost na škole, která je určená právě pro našeho fyzioterapeuta, kam hráč přijde a má možnost soukromé léčby a konzultace. Jednou měsíčně navštěvujeme bazén na Aplikačním centru Baluo. Tudíž je nám jasné, že když tělu berete, musíte mu i vracet, a jsme rádi, že máme tolik možností, jak tělu dopřát kvalitní péči.

Jsou v plánu nějaká soustředění?

Máme naplánované soustředění na přelom ledna a února příštího roku, kdy v rámci akademie společně vyjedeme na kurzovní chatu pod Pradědem, kde se chceme bavit vším jiným, jenom ne fotbalem. Máme v plánu běžky, snowboard, lyže a podobné aktivity. Chceme poprosit členy horské služby o naučnou přednášku. Tudíž se bude jednat o soustředění, kdy si odneseme veškeré zážitky, které vůbec nemusejí být fotbalové. Jde hlavně o to změnit prostředí. Dále máme v plánu kooperaci s městem Olomouc a jeho partnerskými městy, které se nachází v Holandsku a Chorvatsku. Rádi bychom uspořádali mezinárodní turnaj pro konfrontaci se zahraničními týmy. Naší další možností je dostat se do sousedního Německa, kde bychom si zahráli zápas s tuzemským týmem a při té příležitosti měli možnost zhlédnout zápas německé Bundesligy, což je pro kluky určitě velké lákadlo a zároveň výzva.

 

Jde na hráčích vidět pokrok po prvních třech měsících fungování akademie?

Myslím si, že pokrok je viditelný na první pohled. Na začátku prosince budeme hráče znovu testovat v rámci fakulty tělesné kultury a interních testů, jejichž výsledky nám ukážou jednu stránku věci. Tato čísla jsou hmatatelná a jasná. Nicméně si myslím, že každý člen realizačního týmu je schopen říct, kdo v čem udělal pokrok a kdo ještě v něčem zaostává.

Vyskytnul se prozatím nějaký problém s hráči a chodem akademie?

Jednoznačně si myslím a chápu, že ve věku kluků je přirozené, že se občas něco nepodaří. Takže ano, měli jsme tady chlapce, který si vyzkoušel tzv. studijní volno, během kterého byl vysazený z kompletního režimu akademie. Díky tomu si zlepšil své známky a musím říct, že se u něj všechno zlepšilo a zanedlouho se vrátil do chodu akademie. Požadujeme průměr známek do trojek, je tu ale spousta hráčů, co mají jedničky a dvojky, takže i přes náročný program se dá kvalitně připravit do výuky. Co se týče organizace, všechno probíhá tak, jak by mělo. Se Základní školou Heyrovského se snažíme jít ruku v ruce, aby všechny strany byly spokojené.

Zobrazeno 2221 krát
Naposledy upraveno: pá., 2. prosinec 2016 20:35
Pro psaní komentářů se přihlaste