Hanami znamená v překladu doslova „pozorování květin“, což je základem celých oslav. Na rozdíl od jiných asijských zemí, kde květy symbolizují krásu a ženskost, v Japonsku sakury poukazují na pomíjivost života a prchavost krásy, která kvítkům vydrží jen pár týdnů. Tyto stromy jsou, naopak od českých třešní, vyšlechtěné jako okrasné, žádné plody tedy nerodí. S pomalu se měnící společností se však mění i vnímání růžových květů, v poslední době ztělesňují také příchod jara, lásku a štěstí. Sakury, jakožto národní symbol, najdete v Japonsku na každém kroku. K vidění jsou v parcích, zahradách, na ulicích či ve školách, ale taky jako ornamenty na každodenních předmětech, oblečení nebo třeba mincích.
Odkud se tento zvyk bere?
Starobylá tradice hanami sahá až do osmého století n. l. Tehdy Japonci věřili, že se ve stromech ukrývají bohové, a tak se farmáři často modlili právě k jejich kvítkům, aby ochránili svá pole a úrodu. S postupem času se z uctívání třešní stala slavnost pro císařský dvůr a v období Edo se tyto oslavy dále rozšířily i mezi běžné lidi.
Oslavy se každoročně chystají v závislosti na předpovědi počasí, která za pomoci moderních technologií poctivě sleduje tzv. sakurovou frontu. Stromy začínají kvést nejdříve začátkem března, a to v nejjižnějších částech ostrovů. S teplejším počasím se pak postupně záplava růžových třešní přesunuje do severnějších částí země a na Hokkaidó se dostává až v dubnu.
Piknik v obležení rozkvetlých sakur
Japonci bedlivě sledují předpovědi začátku kvetení, aby se mohli vydat do parků a svatyní. Tam se většina schází s přáteli a rodinou a na rozložených dekách se nad dobrým jídlem a pitím kochají obklopující nádherou. Hanami tedy většinou probíhá formu pikniku. A co je tradičně obsahem jejich piknikových košíků? Oblíbené jsou rýžové kuličky onigiri, rozmanité bento boxy nebo sladký rýžový dezert mochi. U oslav jistě nebude chybět ani tradiční saké.
Mezi nejpopulárnější lokality na piknik pod sakurami patří třeba tokijský Ueno park, kde se každoročně na vrcholu sezóny shromažďují tisíce návštěvníků. Stromů je zkrátka méně než lidí, a tak je občas problém najít volné místo, na které v parku položit svou deku.
Jednou z nejpůsobivějších iluzí, kterou sakury vytvářejí, je hanafubuki, tedy květinová vánice, kterou tvoří padající okvětní lístky. Pokud se do ulic vydáte až po západu slunce, stanete se součástí nočních oslav yozakura, při nichž jsou mezi stromy obvykle zavěšené papírové lucerny, které krásně doplňují kouzelnou večerní atmosféru. Slavnosti hanami si můžete užít i na spoustě míst mimo Japonsko. Ve velkém slaví například Washington D.C., Paříž nebo Londýn.
Slavnosti hanami v Česku
Ani Česká republika nezůstává pozadu, kousek Japonska můžete 26. dubna okusit i tady. Kde? Česko-japonská společnost pořádá letos již šestý ročník pikniku pod sakurami na pražské Hanspaulce.
„Gastroturistům nabídneme japonské dobroty ve stylu japonského street foodu, tradiční sladkosti, zelené čaje, nápoj z citrusu yuzu a pro plnoleté prvotřídní whisky či sakurové pivo. Vlastnoručně vyrobené drobnosti pro radost nabídnou Japonci žijící v Praze i další umělci inspirovaní krásou japonské estetiky,“ láká Sabina Lukášová, organizátorka akce. Více informací o konání akce najdete na webových stránkách Česko-japonské společnosti. Jak již bylo zmíněno, hanami oslavuje přítomný okamžik, jistě tedy není od věci se na chvíli zastavit a s blízkými přivítat jaro tak, jak to Japonci dělají už po staletí.