út., 26. duben 2022 12:33

Boj dobra a zla, fenomén známý jako Jekyll a Hyde

Doktor Jekyll a pan Hyde Doktor Jekyll a pan Hyde Zdroj: Zdroj: Shutterstock
Boj dobra a zla je starý jako příběh sám. Od Řecko-perských válek, přes křížové výpravy, války za nezávislost o území, či lásku až po ty světové. Vždy má jedna strana pocit, že je dobrá a protivník zlý. V obou případech přeci bojujete za své nejlepší vědomí a svědomí. Války ve své podstatě vždy byly a vždy budou, ať už v osobní rovině, sociální, či ekonomické. Mnohočetná porucha osobnosti známá jako syndrom Jekyll-Hyde ztotožňuje boj osobností v polaritách. Postižený jedinec je tudíž ve válce sám se sebou, respektive svých dvou stránek - té světlé a temné.

Konflikt mezi dobrem a zlem v nás, o kterém nevíme

Představte si situaci, že existuje jen dobro a zlo, dva extrémy, nic mezi tím. Nemůžete si namíchat svoji povahu podle toho, co vám vyhovuje. Nemůžete být mix, jste buďto dobro, nebo zlo. Pro začátek bychom si měli zodpovědět důležitou otázku: ,,Jak definovat dobro?" nám postačí prosté vymezení - dobro je opakem zla. 

Narodíte se jako dobrý člověk. To je správné, dobré, uspokojující, tak to má být. Lidé vás mají rádi, chodí k vám pro radu, ví, že jim pomůžete. Znázorňujete přeci dobro, nemáte v sobě ani špetku temných myšlenek. Mezi vaše vlastnosti patří nápomocnost, empatie, laskavost. Ztělesněné dobro. Ve druhém případě se narodíte jako zlý člověk, trpíte násilnickým chováním a ani vy sami nevíte čeho všeho jste schopní. Opakem k dobru ztotožňujete zlo, tmu, agresi.

Do třetice všeho dobrého a zlého se narodíte jako Jekyll a Hyde. Nekontrolovatelně se vám tyto dvě osobnosti mění. Střídají se bez vaší vůle, jednou jste louka v rukou herce dobra, druhý den se probudíte a provázky drží zlo. Tyto dvě polarity o sobě navzájem neví a je to neukočírovatelná hra. Mnohočetná porucha osobnosti, kdy nevíte, kdo a kdy bude nad vámi držet obruče. Vy jako jeden člověk reprezentujete dva odlišné charaktery - dobro a zlo, každý má ale svoji vlastní loutku, nehrají spolu.

Kdo je Jekyll a kdo Hyde?

Robert Louis Stevenson v 19. století napsal novelu Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde (Podivuhodný příběh doktora Jekylla a pana Hyda). Tento příběh nabyl své popularitě v mnoha směrech. Pojednává totiž od stejnojmenném syndromu Jekyll-Hyde.

Postava doktora Jekylla představuje dobro. Zabývá se otázkami: co kdyby své špatné myšlenky oddělil od těch dobrých? Co kdyby šlo být dobrým z jedné strany mince a temným z druhé? Co se stane a jak toho docílí? Výsledkem v jeho případě je, že obě dvě strany jednají z vlastní vůle ve svých vlastních altrech. Vytvoří lektvar, který mění jeho osobnost jak z psychického hlediska, tak i fyzického. 

Pan Hyde je alter ego doktora Jekylla. Znázorňuje agresivní, násilnické až animální chování. Temná stránka doktora se probouzí ve stejném těle, ale jako jiný člověk. Zabíjí lidi, tropí zločiny ve městě a nakonec se stává i vrahem sám sebe. Respektive zabíjí dvě osobnosti v jednom těle. 

Mnohočetná porucha osobnosti

Syndrom Jekyll-Hyde je velice vzácná psychická porucha. Nemusí se ve změnách osobnosti jednat přímo o kontrast dobra a zla. Člověk se může jen vyčleňovat dvěmi naprosto odlišnými formami chování. Postižený zažívá přítomnost dvou, či více osobnostních stavů v jeho schránce. Každý z charakterů má svůj poměrně stabilní vzorec chování a prožívání. Z pravidla ztrácí osoba, která se se syndromem potýká, kontrolu nad tím, kdo z postav drží otěže. Nemá náhled, žije dvojím životem - má dvojí tvář. Dotyčný si těchto vnitřních změn není zpravidla vůbec vědom. V rámci altra, které je přítomno v daný moment si člověk nepamatuje, co dělal, když byl ve svém druhém já.

V Evropě postihuje okolo 2% obyvatel,  vyskytuje se častěji u žen. JH syndrom se často zaměňuje za schizofrenii, či bipolární poruchu. Jedná se však o jiné prožívání těchto nemocí.

Zobrazeno 2285 krát
Naposledy upraveno: út., 26. duben 2022 16:39
Pro psaní komentářů se přihlaste