Postavení Česka v žebříčku
Aktuálně Česká republika sedí na devátém místě. Jedná se o velký pokrok, kdy Česko za poslední dva roky téměř dvojnásobně zlepšila své umístění. Co víc, letos se díky pětici našich zástupců nacházíme dokonce na pátém místě pouze za Portugalskem, Anglií, Belgií a Polskem. I přesto se musí Česko ohlížet spíše pod sebe, kde nám na záda dýchají horkokrevní Turci. Jejich místo se navíc oproti nám o něco zvýhodnilo po výhře istanbulského Fenerbachce ve pražském Edenu. Odstup na osmou Belgii a nebo na jedenácté Norsko je pak výrazný. I přes to, jak dobře to může znít, nesmíme usnout na vavřínech. Po kvalifikaci totiž Česko bylo dokonce i průběžně druhé a každoročně se pozice týmů mimo úplnou špičku zhoršuje s nárůstem kvalitních klání. Situaci nezlepšuje ani fakt, že do vyřazovací fáze má nakročeno zatím pouze Viktoria Plzeň. Sparta Praha i Mladá Boleslav jsou ve svých soutěžích spíše outsideři a doma suverénní Slavia dosud nenaplňuje očekávání v Evropské lize. Právě Slavia je pravidelným přispěvatelem do našeho národního koeficientu. Letos podávají sešívaní tradičně parádní výkony. Trápí je však koncovka. „Těch šancí a pološancí jsme si vytvořili opravdu hodně a gólů z nich musíme dát víc,“ konstatoval po posledním zápase reprezentant a opora slávistů Lukáš Provod. Takovéto myšlenky má ve Vršovicích nejeden funkcionář či hráč. Otázkou zůstává, jestli se stihne Slavia vzchopit dříve než bude pozdě. Právě její body jsou letos ještě důležitější, protože od Sparty se v Lize mistrů očekávat nedají.
Jak to bude dál
Těžko lze predikovat vývoj v jarní fázi. Nevíme totiž, které české kluby zde uvidíme. Víme však, že příští rok má český mistr zajištěnou základní skupinu Ligy mistrů bez kvalifikace. To se za posledních 10 let stalo pouze jednou. Nyní má Česko mimořádnou příležitost zakotvit mezi touto fotbalovou smetánkou na delší čas. Jestli tuto šanci využijeme nám napoví příští dva měsíce. V nich se odehrají poslední kola ligových fází evropských pohárů a navíc uvidíme, jaké jsou ambice na posilování české elity. Obzvláště Sparta Praha pak bude kvůli své aktuální krizi pod velkým drobnohledem.
Co je to koeficient UEFA
„UEFA vypočítávná koeficient každého klubu každou sezónu na základě výsledků klubů v evropských pohárech UEFA,” takto popisuje fungování koeficientu samotná Unie evropských fotbalových asociací. V praxi to znamená, že čím lepších výsledků tým na evropském poli dosáhne, tím lepší je jeho koeficient. Body se rozdělují nejen na základě výsledků, ale i na základě toho, v jaké soutěži ho tým dosáhne. Z logiky věci vyplývá, že nejvíce bodů lze získat v Lize mistrů zatímco Konferenční liga jich nabízí nejméně. Body se sbírají už od kvalifikace i když pouze v poloviční hodnotě. To nabízí možnost zvýšit počet bodů pro země, které jich nemají tolik, aby se kvalifikaci vyhnuly. Naopak, aby nedocházelo k neustálému odstupu těch největších lig starého kontinentu, celkový počet bodů, který týmy z jedné země nasbírají se dělí právě počtem zúčastněných celků. Výsledná hodnota je tedy aritmetickým průměrem bodů na tým v dané zemi. Když tedy letos Česko zastupovalo pět klubů, každý bod se dělil pěti a to i po vypadnutí Baníku Ostrava ve kvalifikaci. Naopak pokud například Faerské ostrovy mají pouze jednoho zástupce v evropských pohárech, každý bod se dělí jednou a tedy zůstává nezměněn. Země jsou pak seřazeny v pořadí, na základě koeficientu za posledních pět let.