čt., 25. listopad 2010 16:16

Brazílie z pohledu Jindřicha Štreita

Marika Veselská a Tereza Skácelová
Studenti UP měli jedinečnou možnost zhlédnout práci předního českého fotografa Jindřicha Štreita s osobním komentářem samotného autora. Přednáška se konala ve středu 24. listopadu na katedře romanistiky a byla na téma „Češi v Brazílii“. Na Brazílii má sám Štreit vazbu v podobě strýce, který emigroval.

Nejdříve vyprávěl o svém životě. Vystudoval gymnázium v Rýmařově, poté následovala Univerzita Palackého obor výtvarné výchovy pro 1. - 5. třídu. Jako učitel nastoupil na základní školu v Rýmařově a po roce se stal ředitelem školy v Sovinci. A to ho poznamenalo na celý život. Vesnice, jak sám říká, je jeho srdeční záležitostí a objevuje se v každém tématu, které fotí. Důkazem toho jsou i knihy, které nám představil. Celkem jich vydal 28 a jeho poslední publikací je „Chlévská lyrika“, kniha obsahující 80 básní a 80 fotografií zvířat typických pro venkov.

Vesnice ho fascinovala, ale tehdejšímu režimu jeho fotografie prostého života nevyhovovaly. Ztratil práci ředitele, dokonce byl vězněn na Ruzyni a poté pracoval na Státním statku. Po revoluci začal učit na FAMU, na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a od roku 1991 působí na Slezské univerzitě v Opavě.

Fotografoval ve Francii, Německu, Rakousku, USA, Japonsku, Maďarsku, Rusku, Rumunsku a dalších zemích. Jeho poslední cesta byla do Brazílie. Zaměřil se na české emigranty a jejich potomky. Našel je jak v malých vesničkách, tak ve velkých městech jako je Brasília, Rio de Janeiro či Sao Paulo. Jsou to lidé z různých sociálních vrstev a různých povolání.  Na fotografiích zachytil osoby s velice pestrými životními osudy. Misionáře, který odešel v roce 1945, židovského zlatníka, který se oženil s Egypťankou, ředitele brazilské filharmonie, přední výtvarnici pro brazilskou scénu, která dokonce navrhovala kostýmy ruskému baletnímu souboru hostujícímu v Brazílii.  Muže, který má velkou advokátní firmu přímo v Sao Paulu a navíc je dědicem českého zámku.

S projektem Štreitovi pomáhal zaměstnanec konzulátu Kamil Pilatík. Většinu českých Brazilců objevil právě on. Například v Sao Paulu je velká česká komunita. Probíhá tu výuka češtiny, vaří se česká jídla a udržují české tradice a folklor. Dokonce tam najdeme školu nesoucí jméno Jana Amose Komenského.

Fotograf měl na projekt měsíc, jak sám říká, velice krátkou dobu. Navíc proloženou svými výstavami po Brazílii, a tudíž neměl moc času se s prostředím sžít a zdokumentovat vše, co by chtěl. Na fotografie se můžeme podívat i v knize „Braziliáni z Česka“.

Foto:

http://www.upol.cz/skupiny/absolventi/prednasky-vyznamnych-absolventu/doc-jindrich-streit/

Zobrazeno 2224 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:40

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste