út., 13. listopad 2018 11:07

Broumov ožil debatami o hrdinství a odvaze

Broumovský dřevník Broumovský dřevník Zdroj: Anna Chmelíková
Již po páté se v prostorách Broumovského kláštera uskutečnila konference s názvem Broumovské diskuze. V pondělí a úterý 6. a 7. listopadu se tamnější dřevník naplnil zvědavými posluchači, kteří se těšili, co všechno jim letošní řečníci předvedou. Broumovské diskuze je projekt, který se vyčleňuje hned v několika aspektech. Za cíl si klade rozvoj přemýšlení o podstatných otázkách dnešní společnosti či zpostředkování setkání lidí, kteří se cítí zodpovědní za dění kolem sebe. Dlouhodobě usiluje o získání respektu s celostátním až evproským přesahem.

Nejen samotný prostor, ale i časový úsek pro jednotlivé panely je v dnešní chaotické době neobvyklý. Klášter díky svému původu vyzařuje amotsférou plnou potřeby sebevzdělání. Jednotlivá setkání s řečníky potom trvají tři hodiny, takže je dostatek času na všechny otázky, které by posluchače mohly zajímat. Každý rok se mění hlavní téma celé konference, letos bylo výchozím Hrdinství a odvaha.

Panel plný dohadů o pravé podstatě hrdiny

Letošní rok obsahoval tři panely. První z nich byl na téma Hrdinství a odvaha v českých a evropských dějinách. Moderoval to novinář a pedagog David Klimeš, mezi jeho hosty patřili filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa, historik a spisovatel Jiří Padevět či ekonom a pedagog Tomáš Sedláček. Hlavní rozhovor se odvíjel od průzkumu, který speciálně pro letošní téma Broumovských diskuzí připravila agentura Ipsos. Zaznělo zde několik zajímavých myšlenek, zda v dnešní době relativního klidu jsou přítomni hrdinové. Podle Kroupy se hrdinové spojují hlavně s fyzickou stránkou a celoživotní ctností, což od počátků politckého systému můžeme začít pomalu vyřazovat. S rapidním nárůstem virtuální reality za poslední století to můžeme zcela vyloučit. Takže teoreticky dnes ani není možné býti hrdinou v pravém slova smyslu.

Paděvet naopak oponoval tím, že častokráte zapomínáme na statečné muže a ženy, jež nasazují svůj život pro ochranu ostatních. Avšak zazněla otázka, zda je to pravé hrdinství, není to spíše náplň, samozřejmost jejich práce? A kdo vlastně je pro jednotlivé panelisty hrdinou s velkým H? "Superman, Spangebob či Včelka Mája jsou odvážené postavy světa, do kterého se uchylujeme v momentě nejistoty až zoufalství,” pravil Sedláček.

Existuje v dnešní společnosti vůbec hrdina?

Druhým panelem provedla moderátorka prezidentské debaty na České televizi Světlana Witowská. Pod mikroskopickou lupou se podívala na generála Petra Pavla, influencera a youtubera Karla Kováře alias Kovyho či umělce a člena skupiny Ztohoven Romana Týce. Diskuze tentokráte na téma Hrdinství a odvaha součastnosti se točila hlavně kolem otázky hrdinů z povolání, antihrdinů, podstaty slova hrdinství a důležitosti skutků jednotlivých účastníků ve významu zlepšení dnešní společnosti, popřípadě politické situace v České republice. Jednou ze zajímavých myšlenek, kterou vyřkl Kovy, bylo, že hrdina je každý, kdo je schopen vystoupit ze své komfortní zóny.

Naopak Roman Týc a jeho myšlence státu jako instuce, která v dnešní době nemá smysl, byla pro mnohé razantním názorem, až anarchistickým. Petr Pavel s vyznamenáním hrdiny byl jakýmsi živoucím ztělesněním odvahy, úcty a pokory, kterou si většina z nás při tomto slově představí.

Politický koutek

Průvodcem posledního panelu byla moderátorka Nora Fridrichová, která měla těžký úkol, a to popasovat se se čtyřmi politiky, jimiž byli místopředeseda za ČSSD Milan Štěch, poslankyně za ODS Miroslava Němcová, poslanec za STAN Jan Farský a v neposlední řadě bývalý primátor města Brno za ANO Petr Vokřál. Tři hodiny plné politických idejí a obhajování svých činů bylo pro mnohé zúčastněné velice náročné, od tématu Hrdinství v politice se odchýlilo velice rychle a nadále to pro běžné posluchače nebylo ničím zajímavé.

Pořadatelem celé akce je Vzdělávací a kulutrní centrum Klášter Broumov, v hlavní režii neziskové organizace Agentura pro rozvoj Broumovska.

Broumovské diskuze jsou výhodné především pro studenty. Každoročně se vypisuje možnost stipendíí, které pokrývají dopravu, ubytování i stravu. "Nejenže jsem měla možnost strávit dva dny v magickém místě plném nadějí pro své budoucí konání, ale při večerní skleničce vína si pohovořit s lidmi, co dělají pro naší společnost nestandardní věci," popsala své dojmy jedna z účastnic diskuzí.

Zobrazeno 1625 krát
Naposledy upraveno: st., 21. listopad 2018 13:04
Pro psaní komentářů se přihlaste