Děj je v podstatě o tom, že vládce pekel (Ondřej Vetchý) pošle svého syna, nešikovného čerta do jiné části pekla s čertím brkem. Mladý a nezkušený čert (Jan Cina) musí jít přes lidský svět, kde se náhodou setkává s šejdířem Klouzkem (Jan Budař), který ho opije a okrade. Od té chvíle jde všechno z kopce. Klouzek získá čertovskou krabičku poslední záchrany, díky které rázem zbohatne. Ovládne chamtivého rychtáře (Tomáš Jeřábek), a tím i celou obec. Společně se pak snaží najít poklad, kterým Klouzek hodlá zaujmout dívku Markétu (Judit Bárdos). Do hledání zapojí lstí celou vesnici.
I když se už od začátku na pohádku nekladla velká očekávání, přesto byla zklamáním. Volba herečky do role hodného děvčete Markétky nebyla dobrým tahem. Judit Bárdos nepůsobí jako klasické skromné venkovské děvče, po kterém každý mládenec touží. Vlastně všechny herecké výkony v pohádce za moc nestály. U rozhovorů a scének bylo hodně znát, jak jsou umělé, nepřirozené a nahrané.
Celý děj je spletitý, v některých situacích není dost dobře jasné, o co zrovna jde. Pohádka se snaží o sloučení klasického čertovského stylu s některými moderními prvky, což se občas povedlo, ale bohužel ne vždy. Videopřenosy vládce pekel s podřízenými sice mohou mladé diváky zaujmout, ale působí to zvláštně.
O hudební doprovod se postarala skupina Hm. Hudba určitě zaujme, ale zpěv a texty nestojí za nic. Do čertovské pohádky se jednoduše nehodí a nelze říci, že by si je někdo pouštěl znovu a znovu. Texty jsou krkolomné a jediné, aspoň trochu zábavné zpívání, je z hospody, kde čerti tančí a radují se.
Kladné hodnocení přísluší prostředí, ve kterém se Čertí brko natáčelo. Krajina je nádherná, a stejně tak zámek Ledeč nad Sázavou je vždy dobrou volbou. Kostýmy se povedly. S výjimkou čertovských masek, ty jsou do dětské pohádky příliš děsivé. Rekvizity se v některých případech taky úplně nepovedly. Třeba osel na dvorku před hostincem bil do očí. Ještě další pozitivum si zaslouží snaha o výchovné prvky, poukázání na korupci a tradiční boj se zlem.
Celou pohádku bych ohodnotila 30%, a to za poučení a povedenou výpravu.