Čerti u příležitosti slavností vyrážejí na průvod. Tato tradice se udržuje zejména v oblasti Hornolidečska a čert je v průvodech nejčastější postavou. V každé skupině se jich každoročně objeví alespoň deset. Záleží na velikosti vesnice a na tom, jak moc se tradice udržuje.
Valašští čerti nevypadají vůbec jako ti, kteří se objevují v klasických českých pohádkách. Obvykle nosí staré kožichy ušité z malých kusů kůže. Vyrábějí si je doma.
Správný čert pak má rohy, ocas a masku. Masky se liší vesnici od vesnice. Čerti ze Štítné nosívají masky vyřezávané ze dřeva, v Lidečku mají masku posetou "ježovinou". Kostýmy jako celek se dědí z generace na generaci, ale každý do něj každoročně přidá něco svého, takže jsou převleky rozmanité.
Čerti s družinou vyrážejí na obchůzku vesnice. Zastaví se ve všech staveních. Mikuláš popřeje příjemné svátky, čerti postraší děti. Je jasné, že obcházení celé vesnice nějakou dobu trvá. Proto pochody obvykle trvají dva dny, aby se vše stihlo. Místní obyvatelé si tradici pochvalují, protože udržuje dobré vztahy mezi lidmi na vesnicích.
Nejen, že čerti ve Valašském provedení vypadají jinak, než je obvyklé. Doprovází je i spousta dalších zajímavých postav. Většinou nechybí Kobyla a důležitou postavou je Smrt. Ta je považována za nejvážnější postavu a v průvodu se objevuje pouze jednou, na rozdíl od čertů.
Zdroj fotografie: Jan Karásek, valassky.denik.cz