st., 18. prosinec 2024 16:15

Chtíč stát se fotbalovým rozhodčím postupně mizí, především kvůli časté negativní zpětné vazbě

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: pexels.com
Problémem na českých, především okresních, trávnících je postavení jednotlivých rozhodčích zápasu. S nedostatečným respektem od hráčů se potká většina rozhodčích, hlavně nižších kategorií. Arbitři v českém fotbale chybí, někteří z nich musí zvládnout až 4 utkání za víkend. S tím spojená motivace být fotbalový sudí stále klesá a nepomáhá tomu ani nepříjemný problém, kterým jsou časté nadávky a znevaování role rozhodčích.

Emoce ke sportu neodmyslitelně patří. Jenže někdy se jejich projevy vymykají kontrole. Negativní emoce směřují především na mladší arbitry, kteří vulgarismy schytávají na většině okresních hřišť. Jejich starší a zkušenější kolegové si dokážou vybojovat na hrací ploše respekt. Proč tomu ale tak není u mladších, občas i kvalitativně lepších, rozhodčích? „Za mě platí, že čím mladší rozhodčí píská, tím víc si hráči dovolí. Je pak na něj vyvíjený větší tlak, a to se odrazí i na jeho výkonu. Poté už jen záleží na psychice rozhodčího,“ říká jeden z předních a zkušenějších sudích na okrese Blansko David Odehnal.

V dnešní době rozhodčí v nižších soutěžích chybí. Například Okresní fotbalový svaz Blansko na svém zasedání před sezónou uvedl patnáct, dnes již bývalých rozhodčích, kteří z různých důvodů upustili od pískání a nebudou nadále pokračovat. Na tři souběžně hrané mužské soutěže se přihlásilo šestadvacet mužů, kteří budou dohlížet na dodržování pravidel. Na celkový počet šestnácti utkání za jeden víkend, nepočítaje také soutěže dorostenců, žáku a podobně, je takové množství sudích číslo poměrně malé.

Nováčkům s píšťalkou by mohlo pomoci například sledování starších kolegů, nebo dokonce nové technologie. „Možnou variantou by bylo asistované rozhodování pomocí sluchátek s mikrofony mezi mladším rozhodčím na hřišti a zkušeným rozhodčím poblíž hřiště. To by samozřejmě znamenalo vyšší náklady pro FAČR, protože zdarma by tuto prácil moc lidí dělat nechtělo. Do budoucna by to určitě pomohlo více mladým rozhodčím zvládat těžší situace a udržet se u píšťalek,“ prohlásil 19letý nováček mezi rozhodčími Lukáš Souček.

Jak by si ale mohli mladší rozhodčí vybojovat respekt? Věkový rozdíl si jednoduše nesmí připustit a nemsí se bát udělat krok navíc, zvednout hlas na hráče a ukázat mu, kdo zápas řídí. „Hlavně komunikace s hráčem na hrací ploše, nebát se,“ je podle Davida Odehnala nejdůležitější. Tato nebojácnost patří mezi povahové rysy, kterými mladší generace disponuje méně než ty předchozí. „Řešením tohoto problému je jedině zásah rozhodčích při případných nevhodných poznámkách hráčů a praxe, která rozhodčím dodá zkušenosti potřebné k zvládnutí situací. Sjednat si respekt ale dnes moc mladších rozhodčích nezvládne,“ dodal Lukáš Souček.

Zobrazeno 67 krát
Naposledy upraveno: čt., 19. prosinec 2024 09:36
Pro psaní komentářů se přihlaste