Superúplněk
Tento jev nastává v momentě, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň na své dráze blízko Země. Měsíc bude největší a nejzářivější za celý rok. Budete ho moci zpozorovat 27. dubna přesně v 05:32. Pokud to však nestihnete, nezoufejte, tento jev se bude opakovat ještě jednou a to o měsíc později, 26. května v 13:13. Pro samotné astronomy není superúplněk až tolik zajímavý, nejedná se o totiž o tak výjimečný jev, jako je například zatmění Slunce. Avšak pro nás laiky může superúplněk působit jako něco tajemného a magického. Samotnou zajímavostí je i působení úplňku na lidskou psychiku, kdy jsou lidé náladovější a podrážděnější. Je všeobecně známo, že se během úplňku nedoporučují ani operace, jelikož se následné rány o to hůř hojí. Dále se také stává více nehod a havárií. Proto byste na sebe v tuto dobu měli dávát větší pozor a být opatrnější.
Zatmění Slunce
Velmi mimořádné bude zatmění Slunce, které po šesti letech opět uvidíme, a to 10. června v poledne. Začne přesně v 11:44 a skončí v 13:36. U nás bude zatmění pouze částečné, 15procentní, avšak lidé žijící v Grónsku, Kanadě, nebo polárních oblastech uvidí prstencové, neboli úplné, zatmění. Naposledy jsme částečné zatmění mohli pozorovat v roce 2015 a můžeme se na něj těšit i příští rok. Naopak úplného zatmění se v našem životě na území České republiky ani nedočkáme, jelikož má nastat až v roce 2135.
Perseidy
Snad nejoblíbenějším jevem jsou perseidy. Skoro každý z nás již někdy viděl padat hvězdu a s ní si stihl i něco tajného přát. Věděli jste ale, že jsou tyto jevy jsou nazývané také slzami svatého Vavřince? Význam tohoto pojmenování pochází z historie, kdy byl 10. srpna roku 258 n. l. svatý Vavřinec umučen. A právě v srpnu můžeme tyto létavice pozorovat nejčastěji. Letos se na ně můžeme těšit už od 17. července až do 24. srpna. Největší možnost zahlédnout padající hvězdu bude ale v noci z 12. na 13. srpna. Maximum bude 110 meteorů roje Perseid za hodinu.