V roce 1991 byl Mezinárodní federací pro diabetes (IDF) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyhlášen 14. listopad Světovým dnem diabetu. Datum bylo zvoleno proto, že se v tento den, roku 1891, narodil objevitel inzulinu, Frederick Grant Banting, který se v kanadském Torontu dlouhodobě zabýval problematikou diabetu – cukrovky. V tu dobu už bylo známo, že slinivka břišní produkuje hormon inzulin, který se v těle zásadně podílí na zpracování cukru. Onemocnění diabetem je způsobeno tím, že u některých lidí inzulin chybí nebo se v průběhu života ztrácí. Podařilo se mu v roce 1921 vytvořit inzulin uměle a tím prospěl léčbě nemocných. Za objev byl oceněn Nobelovou cenou za medicínu v roce 1923.
Jak se nemoc projevuje a jak ji lze léčit?
Cukr, který je rozváděn po těle krví, je pro činnost organismu nezbytný a buňky ho přijímají právě prostřednictvím inzulinu. Jeho nedostatečné množství komplikuje vstřebávání cukru z krve do tkáňových buněk. Jedná se o metabolickou poruchu, která způsobuje koncentraci cukru v krvi a je zapříčiněna dvěma podněty v lidském těle. V prvním případě se ve slinivce břišní nevytváří inzulin, tak vzniká diabetes 1. typu. Diabetes 2. typu je způsoben tím, že buňky postupně ztrácí citlivost vůči inzulinu.
Diabetes 1. stupně je těžší forma, vyskytující se už v dětském věku a hrají zde roli i genetické předpoklady. Cukr se hromadí v těle, v první fázi buňky jako zdroj výživy a energie zpracovávají tuky. U pacienta dochází k hubnutí, vysílení a je potřebná rychlá diagnostika a léčba. Cukrovku nelze vyléčit, ale terapie spočívá v podávání inzulinu prostřednictvím injekce nebo inzulinové pumpy. Je nutná úprava stravy a denního režimu. Nemocný musí být pod pravidelnou kontrolou odborného lékaře – diabetologa.
Druhý typ cukrovky je častější u dospělých a starších lidí, mezi rizikové faktory patří obezita a vysoký tlak. Odborníci proto hovoří o civilizační chorobě jako důsledku vydatné stravy, bohaté na cukry, který organismus, při nedostatku pohybu, nestačí zpracovat. V krvi se cukr hromadí, protože buňky se stávají odolné vůči inzulinu. Nepříznivé projevy nemoci se objevují zvolna. Někdy trvá i několik let, než je nemoc odhalena a léčena. Pacient je unavený, často močí, vypadávají mu vlasy, hodně pije. Diabetikům hrozí vážné komplikace, jako je poškození ledvin, slepota, amputace končetiny, infarkt, mozková mrtvice. Při léčbě jsou pacientům podávány léky, které snižují hladinu cukru v krvi, v dalším stadiu inzulin. Mají speciální dietu, doporučen pohyb.
Světový den diabetu reaguje na zvyšující se počet nemocných, a především upozorňuje na to, jak diabetu lze předcházet. Proto se pod symbolem modrého kruhu konají besedy, konference a dia pochody.