V reality show s názvem Ruža pre nevestu bojuje osmnáct žen o srdce atraktivního muže. V každé epizodě dochází k takzvanému ceremoniálu růží, na kterém slečny, ke kterým “ženich” cítí jisté sympatie, od něj dostanou růži. Ta, která ji nedostane, vypadává a nemůže dál bojovat o jeho srdce. Účastnice s ním chodí na různá rande, ty můžou vyhrát třeba při soutěžích, nebo si je přímo on na rande pozve. Show Ruža pre nevestu je slovenskou verzí amerického The Bachelor, který má své adaptace i v dalších téměř čtyřiceti zemích světa. Princip reality show Love Island je však jiný. Skupina nezadaných a atraktivních účastníků je ubytována ve vile na Kanárských ostrovech. Cílem je najít k sobě toho pravého partnera, se kterým vytvoří pár. Tento pár však nemusí tvořit až do konce show, dochází tu totiž jednou za pár dní k tzv. recouplingu, kdy si mohou vybrat za partnera někoho jiného, ke kterému cítí větší, a především vzájemné sympatie. I na tomto ostrově lásky však musí odcházet ti účastníci, kterým se na ostrově lásku nepodařilo najít a při již zmiňovaném recouplingu zůstanou sami bez druhé polovičky. Výhercem pořadu se pak stává ten pár, který si za celou dobu pobytu vybudoval největší pouto a prošel si některými ze “zkoušek” vztahu, které Love Island přináší. Ty se však mohou některým zdát směšné oproti realitě. Někteří si těmito “nástrahami” však stejně budování vztahu nechali zničit. Tento pořad má svůj původ ve Velké Británii a 26 zemí světa vysílá jejich verze.Obě show spojují hledání lásky, intriky a soutěživost. Love Island i Ruža pre nevestu jsou oblíbené zejména u mladší věkové kategorie a jsou hojně diskutované diváky na sociálních sítích. „Lidé mají rádi “problémy” jiných, hlavně když nemusí řešit ty své,” říká divačka. Účastníci obou show jsou ubytovaní v luxusní vile u moře v teple. Princip pořadů vzdáleně připomíná počítačové hry a můžeme v nich najít různé herní mechanismy v podobě odměn, trestů, zákazů atp.
Hledání partnera skrz reality show
Přihlásit se do reality show s myšlenkou najít si partnera na celý život může znít někomu poněkud absurdně. Jaká je ale pravděpodobnost toho, že by nás zde osudová láska opravdu potkala? Samozřejmě okolnosti nepodléhají “normálnímu” hledání a poznávání partnera/partnerky ani zdaleka. V Ruži pre nevestu má sice atraktivní podnikatel na výběr z osmnácti svobodných slečen, ale slečny mají muže na výběr pouze jeho. Může tedy dojít k tomu, že se všem ženám líbit nebude. Jsou tu také spekulace o tom, že některé slečny se do show hlásí jen pro zviditelnění a pro vlastní benefity, ne pro to aby zde našli lásku. „Někdo si jde pro honorář a tisíce followerů na sociálních sítích, někdo si chce najít lásku,” sděluje svůj názor divačka. Stejný “nešvar” se ale ukazuje i v druhé zmíněné show. I v poslední sérii kdy se na sociálních sítích opravdu aktivně diskutovalo o tom, že některé páry spolu jejich romantické spojení pouze hrají pro to, aby ve finále vyhráli hlavní cenu. Tou je vysoká finanční odměna dva miliony korun. Je tedy možné, že někteří účastníci si nejdou do vily najít lásku, ale peníze nebo slávu pro jejich prospěch. Samozřejmě, že v takovém prostředí, ve kterém se tyto show odehrávají, je celkem jednoduché si vybudovat vztah. Páry zde neřeší problémy reálného světa, můžou sami sobě navzájem věnovat všechen svůj čas, protože na vile nemají žádné povinnosti. Proto se budování vztahů mezi účastníky zdá tak pohádkově snadné a to může mít značný vliv na sledující, kteří si tyto okolnosti neuvědomují.
Vydrží takový vztah přechod do reality?
V první řadě pořadu Ruža pre nevestu nakonec srdce podnikatele Tomáše získala mladá Petrana. Jejich vztah po skončení show trval pouze pět měsíců. Po chvíli se v médiích začala objevovat informace, že Tomáš začal “randit” s jinou účastnicí show, se kterou tvoří pár doteď. V případě poslední série Love Islandu jsou to jen dva vztahy, které zvládly společné fungování i v “normálním” životě. „Některé vztahy se rozpadnou těsně po skončení pořadu, jiné až za chvíli. Vím ale, že například výherci všech sérií Love Islandu jsou stále spolu a někteří i zakládají rodinu,” komentuje divačka.
Jak moc jsou city a láska před kamerou reálné?
Nezapomínejme na to, že se stále jedná o televizní pořad, který musí v první řadě zaujmout diváky. Ani jeden díl pořadů se nesmí obejít bez dramat a napjatých situací. Režie takovýchto show samozřejmě nechce nechat vypadnout ty účastníky, díky kterým je pořad zábavný a stále se něco děje. Právě proto i některé páry, které to spolu nemusí myslet vážně, v show zůstávají a snaží se jejich “vztah” udržet co nejdéle. „Většina citů je v show určitě falešných, ale je možné, že někdo si tam opravdu ty upřímné city k té druhé osobě vytvoří,” sdílí svůj názor Veronika Legutová, divačka reality show. Falešné zde však nemusí být pouze city, ale i veškeré chování účastníků. Dalo by se tedy říct, že pak pojem “reality show” částečně ztrácí svůj smysl. „Skoro nic v reality show není reálné, až mi přijde, že jim někdy dají scénář, aby přesně podle něj šli ráno pomlouvat s kamarády, po obědě se s někým pohádali a večer napětí ještě vyeskalovali,” vysvětluje svůj pohled na věc divačka.
Proč jsou seznamovací reality show tak oblíbené?
Právě seznamovací reality show patří celosvětově mezi nejsledovanější a nejúspěšnější pořady. Pořady totiž překypují dramaty, zvraty a dokážou být velmi napínavé. Jejich specialitou totiž je končit jednotlivé části v těch nejnapínavějších situacích. To samozřejmě nutí diváky pokračovat v jejich sledování. Pro mnoho lidí znamená sledování těchto pořadů něco, u čeho se dokážou odreagovat, nemusí u toho přemýšlet, jsou zábavné a skvělé na odpočinek. „Velmi se u toho bavím. Program je většinou tak odfláknutý, až je to k smíchu. Baví mě, jací lidé jsou schopni se tam přihlásit a také projdou castingem. Sleduji to jen pro zábavu, je to moje guilty pleasure,” říká studentka Dominika Blažková. Diváci si uvědomují, že je důležité, aby si člověk uvědomil, že to, co vidí, není realita a brát situace v show s nadsázkou. „Uvědomuju si, že takto nevypadá realita a mnoho situací je zkreslených. Neberu si z nich tedy příklady do reálného života a neovlivňují mě,” říká Marie Volná. Většina diváků si nereálnost pořadů uvědomuje a nesnaží se z nich brát nějaké “ponaučení” do reality. Přesto je ale sledují, aby se odreagovali a přišli na jiné myšlenky.