Tento nový stát, nebo spíše "státeček," má prozatím jednoho obyvatele na kilometr čtvereční, tedy celkem sedm obyvatel. O občanství se ale uchází více než 250 tisíc lidí. Liberland má být „stát všech občanů, kteří chtějí žít a nechat druhé žít.“ Jedlička měl zřejmě svůj tah pečlivě promyšlený, Liberland má totiž už svůj státní znak i vlajku, kterou zakladatel na území nového státu vztyčil. Vlajka už je však dávno pryč a Liberland teď představuje zábavnou atrakci pro lidi ze širokého okolí.
Ze stránek Liberlandu se můžeme například dočíst:
„Koho Liberland potřebuje?“
„Liberland aktuálně potřebuje osoby, které:
mají úctu k ostatním lidem a respektují názory ostatních bez ohledu na jejich rasu, národnost, orientaci, či náboženské vyznání,
mají úctu k soukromému vlastnictví a jeho nedotknutelnosti,
nemají komunistickou, nacistickou nebo jinak extremistickou minulost,
nebyly v minulosti trestány za závažné trestné činy."
Jak Jedlička hodlá posuzovat žadatele o liberlandské občanství na základě úcty k lidem je záhadou. Pravděpodobně jim také bude dávat testy, které prověří jejich schopnost respektování názorů ostatních. Xenofobii by mohl zkoumat pomocí aranžovaných setkání s příslušníky jiných ras, kdy by reakce svých potenciálních spoluobčanů tajně pozoroval. I přes rozporuplné reakce, které Jedlička tímto krokem vyvolal, je jisté, že Česká Republika se zase na chvíli dostala do hledáčku všech světových médií a je to pro naši zemi jistě určitý druh PR. Jestli dobrý nebo špatný, to ukáže čas.
Zdroj fotografie zde.