Jak jste se stala instruktorkou na dětském táboře?
Když jsem byla menší, na takovém táboře jsem nebyla, protože je náročné se na něj dostat, kvůli omezenému počtu dětí. Kamarádka tam jednou byla a domluvily jsme se, že další rok pojedeme spolu. Na táboře se mi strašně líbilo, nejen díky rodinné atmosféře. Když jsem už byla "moc stará", rozhodla jsem se stát instruktorkou.
Jak to na vašem táboře vypadá, jaké tam jsou podmínky?
Tábor se nachází v přírodě, poblíž lesa a rybníka. Elektřina je pouze v jedné budce, což vnímáme velmi pozitivně, protože si díky tomu děti odvyknou od elektroniky a zažijí něco nového. Máme tu ale taky omezené množství vody a záchody jsou řešeny kadibudkami. Tábor je určený pro děti na základní škole, takže věkově zhruba od 6 do 15 let, ale ideálně bereme děti od 3.třídy. Děti jezdí na 1 týden, ale instruktoři jezdí už o pár dní dřív, aby všechno nachystali a také odjíždí o trochu později. Děti spí ve stanech a všichni instruktoři v místnosti nad kuchyní.
Pro kolik dětí tábor je?
Na tábor jezdí 50 dětí a mělo by jet 10 instruktorů. Dále jezdí jeden zdravotník, vedoucí tábora, hlavní kuchař a dva pomocníci.
Je náročné vařit pro takový počet dětí, když bereme v potaz mnoho možných alergií?
Ano, vařit pro takový počet dětí a v těchto podmínkách náročné je. Hlavně v poslední době jsme se setkávali s velkým počtem různých alergií dětí. Většinou se vaří jedno jídlo a nahrazujeme pro dané dítě jen tu potravinu, na kterou je alergické. Na oběd nejčastěji vaříme klasická a jednoduchá jídla, například kuře na paprice, těstoviny s mákem anebo třeba rajskou omáčku. Snídaně a večeře jsou poměrně jednoduché, bývá například rohlík se salámem, marmeládou anebo cereálie. Svačiny bývají v podobě nějakého ovoce. A právě kvůli možným alergiím mají děti zakázané přivést si na tábor vlastní jídlo nebo sladkosti. Vše se musí pro hygienu důkladně sepisovat. Všichni instruktoři dokonce musí mít potravinářský průkaz.
Říkala jste, že se tábor nachází v přírodě, jak tedy probíhá hygiena u dětí?
Na hygienu dbáme, jen je to v našich podmínkách trošku náročnější. Většinu času využíváme hlavně dezinfekce a mýdla. Máme tu ale sanitární den, kdy se všechno důkladně vydrhne, uklidí a umyje. Dříve se tady děti koupaly v lavoru, ale od toho se už naštěstí sešlo.
Jak je na táboře řešena bezpečnost dětí?
Každý instruktor podstoupil základní školení, ve kterém jsme se například naučili, jak správně vytáhnout klíště nebo obvázat nějakou ránu. Velmi dbáme na pitný režim, protože tábor probíhá v létě, takže vždy a všude s sebou máme erární vodu a lékárničku. Také zde máme zavedený denní režim, díky kterému se snažíme dbát na odpočinek dětí a dohlížíme na jejich pitný režim. Pro případ nouze máme zdravotníka, který má zdravotnické zkoušky.
Je tento tábor vhodný i pro těžce nemocné nebo postižené děti?
Na tábor bereme všechny děti bez rozdílů, dítě ale musí být mobilní, protože se tábor přeci jen nachází uprostřed lesa. Minulý rok jsme tam měli například silného cukrovkáře, což ale nebyl žádný problém.