Tuto bobuli lze využít jako bohatý zdroj železa, hořčíku a dalších minerálních látek. Získáme z ní také vitamíny C, E či B12. Stejně jako v mrkvi v ní najdeme žádaný beta karoten, který napomáhá naší kůži lépe chytat bronz. Protože ji z devadesáti procent tvoří voda, má nízkou energetickou hodnotu a obsahuje množství vlákniny. Poslouží také jako výborná dietní potravina. Pomáhá při onemocněních trávícího ústrojí, ocení ji i diabetici. Pro některé bude ale mnohem důležitější, že je velice chutná a využitelná v mnoha směrech. Dá se z ní vyrobit nepřeberné množství pokrmů jako jsou koláče, polévky, džemy či kompoty. Nahradit jí můžeme brambory jako přílohu či v plackách. Dužina špagetové dýně se dá připravit jako zdravější varianta těstovin, což jistě ocení nejen lidé s celiakií (alergií na lepek). Zapomenout nesmíme ani na semínka, která se ukrývají uvnitř dužiny. Dělá se z nich výborný olej a opražená se přidávají do salátů či polévek. Možností je spousta, záleží jen na vaší chuti a fantazii.
V našich supermarketech nejčastěji narazíte právě na ,,halloweenskou" dýni Hokaido. Její kvalitu a čerstvost poznáte podle sytě oranžově zbarvené, tvrdé a hladké slupky. Pokud si tedy chcete pochutnat, a přitom do sebe dostat několik vitamínů navíc, které v tomto počasí určitě přijdou vhod, neváhejte a přidejte dýni na svůj nákupní seznam. Právě teď na podzim nastává ten správný čas.
NÁŠ TIP! Podzimní dýňové bramboráky:
500 g dýně
200 g brambor
4 vejce
100 g polohrubé mouky
100 g slaniny
pepř
sůl
majoráknka
olivový olej
Dýni vydlabeme a zbavíme slupky, brambory oškrábeme. Obě suroviny nastrouháme. Přidáme prolisovaný česnek, nakrájenou slaninu, mouku, koření a sůl. Ze vzniklého těsta tvoříme placičky a pokládáme je na pečícím papírem vyložený plech. Potřeme je trochou olivového oleje a vložíme do trouby předehřáté na 200°C. Pečeme asi dvacet minut dozlatova.
Zdroj perexové fotografie: Butlerbrewworks.com