ne., 5. říjen 2014 13:57

Dýně není jen symbol Halloweenu

S nastávajícím obdobím podzimu se na pultech obchodů můžeme čím dál častěji setkat s dýněmi všech možných tvarů, barev a velikostí. Většina z nás si tuto plodinu spojuje s oslavami svátku Halloween, při kterém se používá jako svítilna a v podobě hrozivého obličeje děsí 31. října děti ve všech anglicky mluvících zemích. Dýně neboli tykev je ale víc než jen pouhá dekorace.

Tuto bobuli lze využít jako bohatý zdroj železa, hořčíku a dalších minerálních látek. Získáme z ní také vitamíny C, E či B12. Stejně jako v mrkvi v ní najdeme žádaný beta karoten, který napomáhá naší kůži lépe chytat bronz. Protože ji z devadesáti procent tvoří voda, má nízkou energetickou hodnotu a obsahuje množství vlákniny. Poslouží také jako výborná dietní potravina. Pomáhá při onemocněních trávícího ústrojí, ocení ji i diabetici. Pro některé bude ale mnohem důležitější, že je velice chutná a využitelná v mnoha směrech. Dá se z ní vyrobit nepřeberné množství pokrmů jako jsou koláče, polévky, džemy či kompoty. Nahradit jí můžeme brambory jako přílohu či v plackách. Dužina špagetové dýně se dá připravit jako zdravější varianta těstovin, což jistě ocení nejen lidé s celiakií (alergií na lepek). Zapomenout nesmíme ani na semínka, která se ukrývají uvnitř dužiny. Dělá se z nich výborný olej a opražená se přidávají do salátů či polévek. Možností je spousta, záleží jen na vaší chuti a fantazii.

V našich supermarketech nejčastěji narazíte právě na ,,halloweenskou" dýni Hokaido. Její kvalitu a čerstvost poznáte podle sytě oranžově zbarvené, tvrdé a hladké slupky. Pokud si tedy chcete pochutnat, a přitom do sebe dostat několik vitamínů navíc, které v tomto počasí určitě přijdou vhod, neváhejte a přidejte dýni na svůj nákupní seznam. Právě teď na podzim nastává ten správný čas.


NÁŠ TIP! Podzimní dýňové bramboráky:

500 g dýně

200 g brambor

4 vejce

100 g polohrubé mouky

100 g slaniny

pepř

sůl

majoráknka

olivový olej


Dýni vydlabeme a zbavíme slupky, brambory oškrábeme. Obě suroviny nastrouháme. Přidáme prolisovaný česnek, nakrájenou slaninu, mouku, koření a sůl. Ze vzniklého těsta tvoříme placičky a pokládáme je na pečícím papírem vyložený plech. Potřeme je trochou olivového oleje a vložíme do trouby předehřáté na 200°C. Pečeme asi dvacet minut dozlatova.



Zdroj perexové fotografie: Butlerbrewworks.com

Zobrazeno 2709 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:48
Pro psaní komentářů se přihlaste