út., 9. prosinec 2014 19:12

Elektrický úhoř dává rány srovnatelné s taserem, tvrdí vědci

Na neobvyklý způsob, jakým elektrický úhoř loví svou kořist, se zaměřili vědci z Vanderbiltovy univerzity (VU) v Tennessee. A došli k zajímavému závěru: elektrický šok, který tato ryba používá k paralyzování oběti, se velmi podobá ranám z taseru.

 

Tento amazonský úhoř, přesněji paúhoř elektrický, dokáže vytvořit elektrický výboj o napětí až 600V, což by stačilo i k omráčení dospělého koně. Na způsob, jakým elektrošoky používá k lovu potravy, se američtí vědci zaměřili ve své studii, jejíž výsledky publikovali v prvním prosincovém vydání časopisu Science.

Vedoucí výzkumu Kenneth Catania se snažil pozorovat chování několika elektrických úhořů pomocí systému schopného detekovat elektrické signály. Přišel však na to, že útok úhoře na kořist trvá přibližně jen desetinu vteřiny, a pouhým okem se dá detailně pozorovat jen těžce. Začal proto experiment natáčet na vysokorychlostní kameru.

Pomocí záznamu pak zjistil, že dravec vyšle sadu výbojů o vysokém napětí asi 10 až 15 milisekund předtím, než skutečně zaútočí. Během okamžiku je tak oběť bezbranná. „Je to úžasné. Úhoř může naprosto znehybnit svou kořist za pouhé tři milisekundy. Ryby jsou zcela paralyzované,“ uvádí k tomu Catania na stránkách Vanderbiltovy univerzity.

Biologa poté napadla nečekaná souvislost mezi jihoamerickým vodním dravcem a ochránci pořádku. „Mám několik přátel u policie, takže dobře znám způsob, jakým funguje taser,“ vysvětluje Catania na webu VU. „A byl jsem ohromený podobností mezi elektrickou ránou úhoře a výbojem taseru,“ doplňuje. Úhoř má ovšem nad taserem, tedy distančním elektrickým paralyzérem, navrch co do síly elektrošoku. Zatímco policejní zbraň je schopná vytvořit jen 19 impulsů vysokého napětí za vteřinu, úhoř ji předčí téměř dvacetinásobně, za sekundu je schopný vyprodukovat až 400 impulsů.

Elektrické výboje vydávané vodním dravcem i taserem mají také velmi podobné účinky na oběť. Působí totiž na nervy, které ovládají svalstvo, jež se po zasažení naráz smrští. Kořist už pak nemá žádnou možnost se bránit. Paúhoř elektrický používá tento systém i z jiného důvodu. Má totiž velmi slabý zrak a svou kořist při lovu téměř nevidí. Vydá tedy elektrický výboj a čeká na odezvu okolí. „Když se ryba skrývá poblíž, úhoř ji může přimět k tomu, aby sebou začala škubat, čímž prozradí svou polohu,“ popisuje Catania chování dravce na stránkách VU.

Paúhoř elektrický není jediným vodním živočichem, který k lovu používá elektrické rány. Tyto vlastnosti mají také někteří rejnoci. Výboje vytvářejí pomocí zvláštních membrán nazývaných elektroplaxy, ve kterých vzniká elektrické napětí. To pak zvíře cíleně uvolní, následná elektrická rána oběť zasáhne a dravec ji snadno uloví. 

 

 

Zdroj: vanderbilt.edu

 

Zdroj fotografie: tyden.cz

 

Zobrazeno 2931 krát
Naposledy upraveno: pá., 12. prosinec 2014 00:20
Pro psaní komentářů se přihlaste