Uherské Hradiště, Prostřední ulice. Panu Aloisovi je 71 let. I když je v důchodu, pracuje jako prodavač ve velmi exotickém obchodě. Provaznictví aby člověk v České republice pohledal. Navíc pan Alois vlastní tento krámek ve slovácké metropoli už notnou řádku let. Jeho obchod není největší a ani tržby nedosahují závratných výšek. Pana Aloise ale práce baví a nevidí důvod, proč by měl s podnikáním skončit. „Jsem vyučený švec. I můj otec byl švec a založil naši firmu. Nyní už dělám jen drobné práce, protože jsem se specializoval na provazy, lana a kožedělné výrobky. Výrobou bot se člověk neuživil ani kdysi, natož teď. Ale nestěžuju si. Potkávám se s lidmi a bavím se s nimi,“ říká pan majitel.
I přes všechny nepříznivé ekonomické okolnosti a hospodářskou krizi v roce 2008 je pan Alois stále schopen koexistovat vedle řetězců Hruška či Rossman přes ulici. Jak jej ale zasáhne chystaná elektronická evidence tržeb? Podle ministra financí Andreje Babiše nepůjde pro podnikatele o velké náklady. I tak ale hrozí některým obchodníkům konec. Zvláště řemeslníci nevidí důvod nosit s sebou ke klientům navíc elektronická zařízení a tiskárnu.
Majitel provaznictví vyhlíží budoucí změny s obavami, ale zároveň nedává znát beznaděj nebo rozhořčení. „Podívejte, takových věcí už tu bylo. Nové daně, vyhlášky, normy. Člověk to musí brát, jak to přijde. To už je holt život. A život je změna,“ přijímá rozmary ministra financí pan Alois. Na otázku, jak bude zvládat technicky pokročilou obsluhu zařízení, však neodpovídá s takovou nebojácností. „Asi mě to bude muset naučit vnučka nebo nějaký úředník. Jednak špatně vidím a jednak se obávám, že to zas nebude česky a já tomu nebudu rozumět,“ stěžuje si. Babiš dále plánuje zavést účtenkovou loterii, podobně jako je tomu na Slovensku. Přesvědčil ho o tom premiér Sobotka. „Jo, o tom už jsem taky slyšel. Přijde mi to jako dobrá motivace. Jen ta pravděpodobnost výhry asi bude nižší, než že se kozlovi narodí kůzle,“ uzavírá pan Alois Babišův návrh.
foto: http://www.mfcr.cz/