Dokonce i ti, kteří běžně nečtou fantasy, znají tituly jako Harry Potter od J. K. Rowllingové nebo Stmívání od Stephanie Meyerové. Právě tyto knihy totiž sehrály klíčovou roli v rozšíření žánru fantasy. Harry Potter a Kámen mudrců, první díl slavné série, byl v originále vydaný v roce 1997, a přestože jsou to už téměř tři dekády, fanoušků neubývá. Příběh mladého čaroděje dokázal, že fantasy žánr je vhodný i pro dětské čtenáře. Naopak Stmívání ve fantasy literatuře pomohlo zpopularizovat romantickou linku a vykročit k žánru young adult.
Fantasy pod sebou skýtá širokou škálu podkategorií, můžeme zde zařadit třeba hrdinskou, historickou, temnou, dětskou nebo právě i tu romantickou.
Fantasy jako jeden z nejrychleji rostoucích žánrů
Tento vzestup je daný kombinací několika faktorů. Jedním z nich je filmová a seriálová adaptace populárních knih, která láká diváky k originálním příběhům. Digitalizace knih a čím dál tím širší sortiment audioknih přispívá k snadnějšímu přístupu k fantasy. Jednu z největších zásluh na popularizaci má i young adult literatura.
Young adult literatura je spíše věkovým doporučením než samostatným žánrem. Autoři se soustředí na čtenáře mezi 12-18 lety a rozebírají témata charakteristická pro toto období. Ale nejen, tento segment se čím dál více rozšiřuje i na starší čtenáře – new adult: hledání identity, první romantické vztahy, vztahy s rodinou a přáteli. Čtenáři si takové příběhy oblíbili hlavně díky osobnímu růstu mladých hrdinů a hrdinek, dynamičnosti a emocemi přeplněnými příběhy. Na rozdíl od klasické fantasy se díla věnují převážně postavám a jejich cestám.
Mezi nejpopulárnější autory tohoto žánru a zaměření patří Sarah J. Maas se sériemi Skleněný trůn, Dvůr trnů a růží a Půlměsíční město. Dále se zde řadí Leigh Bardugo se svou nejslavnější sérií Griša a duologií Šest vran, Cassandra Clare s mnoha knihami z universa Lovců stínů a nově se k nim připojuje i Rebecca Yarros s knihou Čtvrté křídlo ze série Empyreum. Všechny tyto autorky ve svých knihách kombinují dobrodružství, magii, silné protagonisty a ještě silnější emoce.
Bookstagram a sociální sítě
V propagaci knih hrají sociální sítě velkou roli. Na Instagramu a TikToku existují celé komunity fanoušků, kteří si mezi sebou předávají své nadšení a vášeň pro knihy. Bookstagram, komunita čtenářů zaměřená na vytváření a sdílení recenzí a estetických fotografií, pomohla zviditelnit už mnoho titulů. Amatérští autoři také na sociálních sítích publikují části svých příběhů a lákají ostatní uživatele k jejich přečtení. Mnoho influencerů má založený účet přímo za tímto účelem – hodnotit, doporučit, sdílet.
Pokud byla zmínka o Bookstagramu, musí něco zaznít i k BookToku. Jedná se o komunitu na podobné bázi pohybující se na platformě TikTok. Krátká videa dokáží jednotlivé knihy během velmi krátké doby zařadit mezi bestsellery. Videa s označením #BookTok dosahují až miliard zhlédnutí.
Na sociálních sítích se ke knižnímu tématu vyjadřuje i mnoho umělců. Tvoří amatérské a většinou nekomerční ilustrace, tzv. fan arts k jednotlivým příběhům, tvoří vlastní přebaly, speciální obálky a díky nim vznikají i nové edice knih.
V knižní komunitě hraje důležitou roli i hudba. Mnoho čtenářů přiřazuje jednotlivé písně, někdy i umělce, ke konkrétním knihám. Často také vytváří playlisty inspirované hlavními postavami a jejich příběhy, které mají pomoci vybudovat při čtení atmosféru. YouTube a Spotify obsahují takových playlistů nespočet. Někteří autoři mají dokonce pro své knihy oficiální seznamy skladeb či celé soundtracky.
Spolek Humbook
Young adult literatuře se věnuje spolek Humbook, který propojuje tisíce knižních nadšenců z celé České republiky i zahraničí. Nejenže Humbook funguje na sociálních sítích, pořádá i akce propagující čtení – od besed a autorských čtení až po každoroční festival HumbookFest. Za vznikem projektu stojí nakladatelství Albatros Media, které tak podporuje jak samotný festival, tak i autory i influnecery spojené s young adult literaturou.
Humbook je platformou, kde se mohou setkávat čtenáři a autoři, a to jak online, tak i osobně. Přestože je spolek populární zejména mezi mladšími lidmi, věk není omezením a setkává se zde mnoho rozdílných lidí.
Humbook vznikl v roce 2016. Původně mělo jít jen o krátký literární festival oslavující žánr young adult literatury, ale díky velkému úspěchu se z něj zrodil celý projekt. Jedna z nejvýraznějších akcí spolku je HumbookFest. Poslední, devátý ročník, proběhl 12. října 2024 v Praze na svém obvyklém místě v O2 universu. Návštěvníci festivalu se mohou s oblíbenými českými i zahraničními autory potkat, oblíbené knihy probrat a zúčastnit se workshopů či přehlídky kostýmu (cosplay).
V zahraniční jsou nejznámější festivaly fantasy literatury Young Adult Literature Convention v Londýně a BookCon v USA, ten se ale naposledy uskutečnil online v roce 2020 kvůli pandemii covid-19.
Cosplay – když knihy ožívají
Dalším aspektem, který ukazuje, jak fantasy ovlivňuje život čtenářů, je cosplay. Stále více čtenářů se převléká do kostýmů inspirovaných postavami z fantasy knih. Díky sociálním sítím je tento fenomén výraznější než dříve. Fanoušci si často sami šijí a vytvářejí kostýmy a účastní se tematických plesů či přehlídek. Pro mnoho lidí není fantasy jen žánrem, pomalu se stává i jejich životním stylem.