ne., 30. říjen 2016 11:48

Halloween nebo Dušičky? V podstatě jde o to stejné

Před 50 lety málokdo v České republice věděl, že slovo „Halloween“ existuje, natož co obnáší. Tradice se postupem času mění a naše společnost se jim přizpůsobuje. Někteří se s tím však smiřují hůř než ostatní. 31.říjen je dnem věnovaným strašidelným filmům, historkám a ozdobám s duchcovskou a dýňovou tematikou. Ve většině velkých měst po celém světě se ve Starbucks prodá nespočet Pumpkin spice latté (typ kávy). Celý svět tím žije; tradice započatá v USA se rok od roku rozšiřuje do všech koutů světa. Málokdo ve světě dnes ale ví, proč se vlastně tento den „slaví“, a co jej zformovalo do takové podoby, jak ho známe dnes.

Halloween vychází z keltského svátku Samhain. Ten byl vnímán jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch a živí mohou navštívit podsvětí. V pozadí také stály oslavy sklizně. Kolem roku 1556 se začíná rozvíjet Halloween jako součást křesťanství. Dodnes se tradice o uctívání zesnulých v Americe a Evropě dochovala. Ve své době měl tento den, nazývaný All Hallows' Evening, poněkud jiný průběh. Dnes se v Americe se oslavuje Den všech svatých jeden den po Halloweenu, totiž 1. listopadu. 31. říjen byl dnem předcházejícím, kdy se křesťané snažili „nalákat“ pohany na svou víru. All Hallows´Evening se přetransformoval do své dnešní podoby zhruba okolo roku 1745.

Co takový Halloween obnáší? Asi nejznámější tradicí je takzvané „Trick or treating“, kdy děti, převlečené do různých kostýmů, obcházejí domy a žádají sousedy o něco dobrého na zub. Původem tohoto zvyku bylo žebrání chudých anglických dětí o jídlo během festivalů spojených se Svátkem všech svatých.

Tradice kostýmů má také poněkud zajímavé kořeny – jelikož se věřilo, že se v tento den vracejí na zem duchové, panoval strach ze střetu s nimi. Proto se jim lidé chtěli vyhnout.  Nechtěli, aby jim duchové vstoupili do domu, a tak vynášeli před své domy různá jídla, aby si je duchové vzali a odešli. Aby je duchové při vystoupení ze svých domovů nepoznali, nasazovali si masky. A ne ledajaké masky – byly to masky, jimiž se snažili napodobit vizáž těchto spiritů, aby je považovali za „jednoho z nich“.

A co v České republice?

„My máme dušičky.“ „Halloween je americký svátek, vytvořený firmami za účelem prodeje sladkostí.“ S těmito názory se setkáme v naší zemi celkem často. Už málokdo ví, že se jedná o svátek starý několik set let, a že původně ani nepochází z USA, nýbrž z oblasti Irska a Walesu. Zároveň je ale nutné uznat, že se v posledních desítkách let tento svátek velmi zkomercionalizoval. Podle stránky history.com se v USA ročně jedna třetina sladkostí prodá právě na Halloween. V České republice se jedná spíše o formu zábavy a napodobování amerických zvyků, popřípadě vymýšlení svých vlastních tradic. Vyřezávání dýní, pečení nejrůznějších sladkostí s halloweenskou tématikou a podobně se v Česku rozšířily spíše jako činnost, kterou lze dělat společně s rodinou nebo přáteli ku nějaké příležitosti. Tradice „trick or treating“ se k nám zatím ve větší podobě nedostala, přesto se následkem rozmachu technologií a také díky internacionalizaci na některých školách také postupně rozvíjí.

Pokud budeme na tento den nahlížet jako na den, kdy se pro zábavu oblékáme do kostýmů a účastníme různých oslav, ztrácí to sice trochu na významu, ale nikomu to (zatím) neškodí. Zbývá jen doufat, že se spirity nenaštvou a nepřipomenou nám, proč tato tradice původně vznikla.

 

Zobrazeno 2578 krát
Naposledy upraveno: ne., 5. květen 2024 15:56

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste