Odchody
Po minulé sezóně nastaly změny v hráčském kádru a tým opustilo několik stabilních členů. Obránce Jakub Matai si šel vyzkoušet francouzskou ligu. Dalším defenzivním hráčem, který zamířil jinam byl Lubomír Malina. Ten, se po čtyřech sezónách v Česku rozhodl vrátit na Slovensko. S Havířovem, se také ale rozloučili ofenzivní hráči. Jan Bambula i Jakub Kotala definitivně zamířili do extraligy. Další z útočníků, který přestoupil o soutěž výš byl Radek Veselý. S Kotalou i Veselým odešlo dohromady 34 vstřelených branek Azetu v sezóně. Celkově jich Havířov v předešlém ročníku 2019/20 nastřádal 157. Tito dva hráči se ale zařadili na první a druhé místo v počtu vstřelených branek v týmu. Třetí zmiňovaný, Jan Bambula, byl hojně využíván při oslabení. Svou hru ale Bambula doplňoval i o technické kousky. Mužstvo opustili ještě další dva hráči. Dlouholetá brankářská dvojka Jiří Matoušek a útočník Radek Pořízek, kterému se nepodařilo navázat na úspěšný ročník 2018/19 a ve 14 zápasech dokonce nevstřelil ani branku.
Příchody
Prvním příchodem, který oznámil realizační tím Azetu, byl devětatřicetiletý útočník Martin Adamský, který v Extralize odehrál přes 900 utkání a s Třincem se také stal dvakrát vítězem této soutěže. V poslední sezóně už v Třinci příliš prostoru nedostával, a tak kývl na nabídku právě od Havířova. „Pro náš tým je to největší posila v novodobé historii klubu. Určitě bude příkladem pro další hráče, jako tomu bylo v extraligovém Třinci. Osobně věřím tomu, že na ledě ukáže to nejlepší, co v něm je a bude svou hrou bavit diváky,“ okomentoval příchod Adamského manažer Azetu Pavel Zdráhal. Dalším přicházejícím hráčem se stal Roman Szturc. I ten odehrál zejména za Vítkovice spoustu extraligových zápasů. V posledním ročníku se mu již tolik nedařilo a vystřídal hned 4 týmy. „Po loňské sezoně, v níž jsem nastoupil ve čtyřech týmech, přicházím do Havířova s přáním se více „usadit“. Chci následující sezonu odehrát v jednom klubu a chci ji odehrát dobře,“ prohlásil po podpisu smlouvy Roman Szturc. Obranné řady ještě vyztužil Antonín Bořuta, který se po roce ve Znojmě opět vrátil do Havířova. Na hostování přišli Ondřej Kachyňa a Ivan Lytvynov z Českých Budějovic. O doplnění kádru se postarali mladíci Sklenář, Petriska a Vášenka.
Příprava
V přípravě hrál AZ devět zápasů. Hned čtyři z nich byly proti polským týmům Oswiecim a Jastrzebie. Havířov zaznamenal 6 výher, 1 remízu a 2 porážky. Za zmínku stojí především zápas proti Vítkovicím, kde havířovští rychle prohrávali, ale zápas dokázali otočit a vyhrát 5:2, a to zejména díky novým tvářím v týmu. Chválou svých svěřenců po utkání nešetřil ani Pavel Zdráhal: „Kluci dneska hráli všichni velice zodpovědně a na hranici svých možností. Takže s jejich výkonem přichází veliká spokojenost.“ To jen posílilo názory expertů, že Havířov může být černým koněm celé soutěže.
Start sezóny
První ostrý zápas však Havířovu nevyšel a doma z pozice obrovského favorita nedokázali porazit Sokolov a to i přes to, že dostali pouze dvě branky. Přitom sokolovští skončili v loňské sezóně až na posledním místě. Soutěž byla již od začátku velmi ovlivněna karanténami jednotlivých mužstev. Rozlosované zápasy tudíž vždy neměly pevné datum. Dalo by se tedy říct, že proti sobě nastupovaly týmy, které mohly v danou chvíli hrát. Někdy se o změně soupeře rozhodlo jen dva dny před zápasem. Hráči i realizační tým Havířova putovali do karantény po pátém kole. V tu chvíli měli na svém kontě 5 bodů. Jejich poslední zápas odehráli Na Lapači. Okolnosti tohoto střetnutí s odstupem času přiblížil útočník Szturc: „Před Vsetínem už bylo v kabině vidět, že je s námi něco špatně. A ono se to potvrdilo, protože nás byla spousta pozitivních. Když jsme se vrátili, tak to hned na tréninku vypadalo jinak. Byli jsme čerství, trénovali jsme jinak a bylo to v pohodě.“ Zanedlouho poté již byla kvůli vládním nařízením přerušena celá soutěž. V době, kdy se nemohly hrát žádné zápasy ani trénovat v hale, byli hráči odkázáni na přípravu venku. Díky dobrým vztahům s klubem Jastrzebie mohli alespoň třikrát v týdnu dojíždět a trénovat na ledě v Polsku.
Druhý rozjezd
Soutěž se znovu rozběhla 21. listopadu. Pro AZ to byla více než dvouměsíční pauza mezi jednotlivými zápasy. Týmy utkání navíc odehrály již zcela bez diváků. Hokejisté z nejmladšího města v tomto prvním uzavřeném zápase podlehli Jihlavě 1:2 v prodloužení. „Zápas byl bojovný. Šlo vidět, že se strašně dlouho nehrálo. A hra před prázdnými ochozy? Je to takové zvláštní, divné,“ hledal poměrně těžko slova havířovský trenér Jiří Režnar. V utkání se jim také naneštěstí zranila jejich brankářská jednička Aleš Stezka. Vedení klubu nedalo příležitost mladému Matyáši Daňovi a okamžitě přivedlo ze Znojma brankáře Groha. S Grohem přišel ze znojemských Orlů také útočník Rudovský, který neskrýval nadšení z návratu na led: „Pro mě je to tady velká šance zase hrát hokej, protože ve Znojmě, které hraje druhou ligu, se momentálně nehraje.“ Hostování mělo být nejprve jen na měsíc, ale vzhledem k tomu, že se druhá liga již nerozběhla, zůstali oba hráči Orlů do konce sezóny v Azetu. Havířov v následujících duelech bodoval zejména doma. V prosinci zvítězil na domácím ledě hned ve třech utkáních v řadě. V těchto zápasech nastoupil poprvé za Azet také další hostující hráč z Budějovic Radek Prokeš. Nasbíral hned 7 kanadských bodů, i proto si ho Motor obratem stáhl zpět. V některých zápasech ale Azeťáky sráželo velké množství zahozených šancí. „Když dáte jednu branku ve dvou utkáních, tak nemůžete pomýšlet na výhru ani ve fotbale. Máme střeleckou potenci, máme hodně šancí, ale nemůžeme to přetavit v gól,“ stěžoval si hlavní trenér Slezanů po porážkách 1:2 a 0:1 s Ústím a Benátkami. V posledním zápase roku 2020 ale Havířov dokázal dát 9 gólů v Kadani. Připsal si tak první tříbodové vítězství z kluziště soupeře.
Tragický leden
Další přestávka přišla v prosinci. Kluby se domluvily, že se soutěž přes vánoční svátky přeruší. Původně plánovaných 51 kol se změnilo na 34. Každý tým měl tedy odehrát s ostatními jeden zápas doma a jeden venku. Sezóna pokračovala v lednu a hned po prvním zápase byl vyměněn Lukáš Bednář do Vsetína za Jana Kloze. Manažer Havířova objasnil výměnu takto: „Jak my, tak Vsetín věříme, že oběma hráčům tato výměna prospěje. Lukáš se v této sezóně trápí. Věřím, že působení ve Vsetíně ho nakopne a pak se v plné síle vrátí zpět k nám“. Pro AZ byl leden katastrofický. Z desíti zápasů, které se v prvním kalendářním měsíci odehrály, dokázali havířovští hokejisté vyhrát pouze jediný. A to tehdy, když se v polovině ledna vrátil do klece Aleš Stezka a vynuloval Kladno. Všechna lednová utkání ale měla těsný výsledek. 6 z 9 porážek bylo o jediný gól. V průběhu tohoto měsíce se na seznamu zraněných hráčů objevilo několik jmen, sestava tudíž nebyla skoro nikdy totožná oproti předešlému zápasu. Smolné bylo angažmá i pro Kloze, který se po pěti odehraných zápasech zranil a do sezóny již nezasáhl. Porážkám nedokázal zabránit ani Radek Prokeš, který byl z jihu Čech v druhé polovině ledna opět vyslán Českými Budějovicemi Havířovu na výpomoc. Na začátku února se soutěž naposledy zastavila během reprezentační pauzy. Hlavní muž střídačky Jiří Režnar dokonce nabídl, že odejde, aby dodal mužstvu nový impulz. Tento krok ale vedení razantně odmítlo a dokonce smlouvu s trenérem prodloužili. „I když se nám momentálně nedaří, má naši plnou důvěru. Jsme rádi, že jsme se domluvili na další dvouleté spolupráci,“ řekl k podpisu smlouvy s trenérem prezident klubu Jaroslav Mrowiec.
Závěr soutěže
Hlavnímu kormidelníkovi havířovské lavičky se podařilo tým probrat i přesto, že někteří hráči stále nebyli k dispozici. Například Adamský odehrál v novém kalendářním roce jen 7 zápasů. AZ vyhrál 4 z 5 klání a postup do play off měl stále ve svých rukou. V předposledním zápase totiž zamířil na led Ústí nad Labem, přímého konkurenta na postup. „Dnes jednoduše zvítězil tým, který si to více přál. Domácí prohrávali 0:2, ale šli si za tím. My jsme dělali zbytečné fauly a dostali dva góly v oslabení, což dnes rozhodlo,“ okomentoval vyrovnanou bitvu Režnar. Tímto výsledkem se definitivně rozplynula možnost havířovských hokejistů hrát play off.
Statistické okénko
Všechny zápasy odehráli za Azet pouze 3 hráči: Ondřej Procházka, Jan Maruna a Jakub Doktor. První zmíněný byl i nejproduktivnějším hráčem Havířova v sezóně. Celkem získal 25 bodů (14+11) a v pořadí všech bruslařů skončil nejlepší havířovský hokejista až na 46. místě. Na druhém místě byl Doktor s 23 body (11+12) stejně jako třetí Prokeš (10+13), ten ale odehrál pouze 16 zápasů. Adamský byl na ledě jen ve 21 zápasech a nasbíral v nich 14 bodů (5+9). Na domácím ledě pak skóroval pouze jedinkrát. K nejproduktivnějším hráčům se nepřiblížil ani Szturc, jenž odehrál 23 zápasů se ziskem 20 bodů (6+14). Azetu svědčilo více domácí prostředí ve kterém získal 33 bodů z celkových 43. Mezi nejhoršími byli havířovští na vhazování, kde je každoročně tlačí pata. Špatné byli také přesilové hry, konkrétně druhé nejhorší v lize. Podle statistiky Corsi, která zaznamenává počet vytvořených šancí, skončil AZ na šestém místě. Avšak v jejich proměňování byl vůbec nejhorší v lize.
Příští sezóna
Havířov si tak teprve podruhé za 11 sezón v Chance lize nezahrál vyřazovací část. Realizační tým čeká plno těžkých rozhodnutí o tom, kdo v týmu setrvá a kdo se přesune někam jinam. Někteří hráči totiž zůstali výrazně za očekáváním, ale spousta mladých hráčů, kteří do soutěže zasáhli, ukázali, že se v ní neztratí. Fanouškům tak nezbývá než doufat, že se příští ročník dostanou na tribuny a jejich tým do play off.