po., 10. říjen 2016 21:08

Homecoming aneb Majáles po americku

  Homecoming, zkráceně HOCO, je pro Ameriku stejně neodmyslitelný jako třeba Haloween, ale na rozdíl od něj, Homecoming je pro většinu české populace velkou neznámou. Jedná se v podstatě o obdobu našeho Majalésu, který se koná v září či na začátku října, a při kterém střední škola „vítá zpět své bývalé žáky“ (odtud název Home coming). Slavnost trvá zpravidla několik dní, během kterých se pořádají kulturní akce, soutěže, sportovní utkání, pikniky, nebo také průvod. Volí se také král a královna plesu. Stát od státu se však může Homecoming lehce lišit.
Homecoming v Texasu Brooklyn and Bailey

 

Jak to chodí v Texasu?

Jejich Homecoming trvá celkem pět dní. Pondělí začíná kostýmovou hrou, přičemž na každý den je vyhlášeno jiné téma. Pro první den je to Amerika, den druhý patří Dvojčatům, třetím tématem je „Matlet vs. Atlet“ neboli šprt proti sporťákovi, a den čtvrtý značí první sportovní událost. Nazývá se Powder Puff game a jedná se o sportovní klání, hrané výhradně mezi děvčaty. Proti sobě se postaví dvě družstva -Seniorky (neboli maturantky, černý dres) a Juniorky (třeťačky, bílý dres). Samozřejmostí hry je také vystoupení roztleskávaček. Další tradicí dodržovanou v tento den je předání tvz. mums. Jedná se o jakousi obrovskou stuhu, kterou chlapec vyrobí a dá svému doprovodu. Každá mum by měla být v barvách školy a také přesně vystihovat povahu dívky (např. pokud má daná slečna ráda štěňata, přiletí se na vrchol stuhy plyšové štěně). Dalo by se to přirovnat k našim stužkám dávaných maturantům, i když v podstatně větší velikosti. Dívky zase vyrábí tzv. „garters“ které jsou v podstatě to stejné, jen kratší a chlapci je nosí na paži.


Poslední den Homecomingu, tedy pátek, znamená fotbalový zápas, taktéž doplněný o vystoupení roztleskávaček a taky workshop, při kterém roztleskávačky učí své budoucí nástupkyně nějaký ten pokřik a taneček. Během toho stejného dne se také vyzdobí škola pro večerní ples, kterému se říká „homecoming dance“, tudíž to není ples v prvém slova smyslu, ale vypadá to spíše jako diskotéka, na kterou se však převlékají do společenských oděvů. Na většině Homecomingů se také volí král a královna, jak to známe z amerických filmů z prostředí středních škol a jejich vyhlášení probíhá buďto na zápase či na plese.
Za zmínku stojí také událost předcházející Homecomingu, a to pozvání na tuto událost. Při ní se oceňuje především kreativita a tedy způsob, jak mladík svou vyvolenou požádá, zdali pak se stane jeho tanečním doprovodem.

Zobrazeno 3094 krát
Naposledy upraveno: ne., 5. květen 2024 15:21
Pro psaní komentářů se přihlaste