Láska k literatuře, smysl pro humor a ambiciózní nápady. I tak by se dala charakterizovat oblíbená influencerka Karolína Zoe Meixnerová, na sociálních sítích známá také jako cojezoe_. „Rozhodnutí padlo a nám se teď život obrátí vzhůru nohama. Představuji vám zámeček, který se, doufejme, brzy stane naším domovem a hlavně sídlem Literární hysterie,“ hlásá zářijový příspěvek. Řeč je o zámečku Jenišovice vystavěném roku 1899 v obci Býkev, půl hodiny jízdy od Prahy. Proč se Maixnerová odhodlala k tak nevšednímu kroku? Již několik let popularizuje pro širokou veřejnost literaturu, na kterou mnoho lidí nevzpomíná právě s oblibou. Jde především o dobu národního obrození a osobnosti Karla Havlíčka Borovského, Boženy Němcové, Karoliny Světlé a dalších. Pomocí vtipných videí, besed napříč celou republikou a knížek, se snaží přiblížit životy spisovatelů. Tentokrát zašla ve svých odvážných nápadech ještě dál. Zrekonstruovaný zámek má podle jejích slov sloužit především jako sídlo pro podobné nadšence literatury.
Součástí plánu Meixnerové je i ubytování pro návštěvníky, kteří míří například na nedaleký Říp. Aktuálně je zámeček zprovozněn k prvnímu používání a chystají se zde zajímavé akce. V prosinci to kupříkladu bude Silvestrovská dámská jízda a v plánu je toho mnohem víc. Několik dní po oznámení, že si pořídila zámek, přišla Meixnerová s další novinkou – zakládá Literární klub dam. „Co členství nabízí? Akce, přednášky se zajímavými hosty, společné výlety, čtenářský klub a mnoho dalšího, co si jen dovedete představit,“ lákala na svých sociálních sítích influencerka.
Literární klub má navazovat na českou spisovatelku Karolinu Světlou, avšak v trochu modernějším podání. „Já vím, dnes už jsme dál, ale noblesa staré doby v moderním pojetí mě vlastně docela baví!“ komentovala nadšeně nový nápad Meixnerová. Klub by se měl každý měsíc držet určitého tématu. V říjnu to byla osobnost Karoliny Světlé, v listopadu se spolek věnuje tématu smrti. Členové už podnikli i první akci, jednalo se o návštěvu Podještědského muzea s expozicí o osobní pozůstalosti Světlé. Zatím vše nasvědčuje tomu, že i tento nápad bude úspěšný. Do klubu už vstoupilo více než 170 členů ze všech koutů republiky a další stále přibývají. Činnost Meixnerové vyvolává velký ohlas nejen v mediálním prostoru. V rozhovoru pro Český rozhlas uvedla, že se snaží bořit zavedené stereotypy o nudě české klasiky. „Ve škole nás naučili, že Babičku napsala Božena Němcová. Aktivnější učitelé pro zajímavost dodali, že to byla pěkná rajda, tedy Božena, nikoliv Babička. Literární hysterie své hrdiny zbavuje nálepek a popisuje jejich životy tak, jak skutečně proběhly. Plus mínus,“ uvádí Meixnerová na svém webu.