čt., 5. prosinec 2019 11:33

Jednání s Talibanem jako Trumpova předvolební kampaň

Donald Trump - ilustrační obrázek Donald Trump - ilustrační obrázek Zdroj: wikipedia commons
Na konci listopadu se americký prezident Donald Trump nečekaně objevil na letišti Bagrám, aby s vojáky oslavil Den díkuvzdání, krom toho se potkal i se svým afghánským protějškem Ashrafem Ghaní. Během setkání uvedl, že Taliban má zájem znovu navázat na rozhovory.

V dopoledních hodinách 4. prosince přiletěl do Kábulu americký vyjednavač Zalmay Khalilzad, ten po mítinku s afghánským prezidentem zamíří do katarského Dauhá, kde započnou nová jednání s vyjednavači Talibanu. Spojené státy jednání s ním přerušily po zářijové sérii bombových útoků, kterými si chtěla tato afghánská teroristická organizace zajistit lepší pozici do vyjednávání.

Rozhovorů se chtějí nově zúčastnit také Afghánci, kteří se předchozích jednání neúčastnili. Jednat by se mělo o stažení amerických jednotek z Afghánistánu i přímých jednáních mezi Talibanem a afghánskými autoritami. Afghánská strana podmiňuje stažení amerických jednotek zaručením klidu zbraní a mírovými rozhovory. Taliban ovšem odmítá jednání s vyjednavači prezidenta Ghaního, protože jej považují za loutku Spojených států.

V několika provinciích, které Taliban ovládá, jeho vůdci skutečně prohlásili neoficiální klid zbraní, například v Jižním Zabulu. Stále však nejsou ochotni přistoupit na americký požadavek o absolutním ukončení bojových činností. Proběhla také jednání o návratu několika rukojmí výměnou za propuštění vůdce Talibanu Anase Haqqani.

 

image.png„Get the boys home“

Prezident Trump americké veřejnosti slibuje snížení počtu vojáků v Afghánistánu. S nadcházejícími prezidentskými volbami v USA potřebuje silnou pozici a jasné postoje, kterými zaujme nerozhodnuté voliče.

V současnosti čítá americká armáda v Afghánistánu 12 tisíc vojáků. Po odchodu části vojsk by jich mělo zůstat asi 8 tisíc. Američané tvoří největší část Aliančních vojsk, které operují na afghánské půdě. Mezi hlavní náplně jejich práce patří například výcvik afghánské armády a policie, které od roku 2014 nesou hlavní tíhu bojů s povstalci Talibanu.

Na základě těchto skutečností chce Donald Trump „dostat chlapce domů“. Přispět k tomu mají i znovu obnovené rozhovory. Nakolik je však Taliban ochotný ke kompromisu se teprve dozvíme, proto lze Trumpovo prohlášení zatím považovat pouze za tah, jak si zajistit voliče do příštích voleb.

Zobrazeno 1230 krát
Naposledy upraveno: čt., 5. prosinec 2019 23:02
Pro psaní komentářů se přihlaste