ne., 28. listopad 2021 00:09

Jihočeské poklady putují do Pardubic

Za dveřmi galerie Za dveřmi galerie Zdroj: Ema Kašparová
Východočeská galerie v Pardubicích nyní nabízí mimořádně pestrý náhled do sbírek významné Alšovy jihočeské galerie (AJG). Od 16. listopadu do 6. března příštího roku se pardubická galerie pyšní širokou škálou uměleckých děl od středověkých skulptur přes barokní rytiny nizozemských mistrů a českou meziválečnou tvorbu až po současné autory. Na výstavě s názvem Akvizice jedné galerie tak můžete narazit na organicky laděnou skulpturu Františka Skály vedle středověké sošky Krista nebo na pozdně barokní lept vedle reliéfu od Karla Malicha.

Jihočeské kurátorské duo Dity Pfeferové a Miroslava Růžičky odvedlo společně s kurátorkou Východočeské galerie (VČG) Eliškou Jedličkovou opravdu výbornou práci. Díla jsou nainstalovaná nejen s citem, ale i tak, aby výstava diváka překvapila. Černobílé geometrické struktury od autorů Zdeňka Sýkory a Jana Kubíčka nainstalované v různých částech expozice udrží diváka příjemně ve střehu. Tématicky se všechna díla obrací ke krajině, přírodním strukturám a tvarům. To diváka snadno naladí, aby pokračoval do prvního patra výstavního prostoru v areálu pardubického zámku, kde se nachází stálá expozice VČG zaměřená na krajinomalbu.

AJG představila v Pardubicích klenoty ze svých akvizic od založení galerie po současnost. Právě již zmíněné středověké skulptury byly společně se středověkými obrazy jedněmi z prvních děl, které instituce nabyla. Do galerie byla převedena ze zaniklých českobudějovických muzeí. Zásadním bodem ve vývoji sbírek AJG byla změna v akviziční politice galerie na počátku 60. let. Tehdejší kurátorka Věra Linhartová a ředitel Bohumil Houdek tak vydobyli zastoupení děl české meziválečné avantgardy a poválečného umění, která tvoří významnou část sbírky. V té době docházelo ke střetu s oficiálními strukturami, neboť se akviziční politika soustředila hlavně na umění neoficiální. Zákázaní umělci pak tvořili hlavně v exilu, takže se galerie začala soustředit spíše na bezpečnou jihočeskou krajinomalbu. Na zásadní momenty ve vývoji AJG se v posledních pěti letech odkazuje její stálá expozice nazvaná Meziprůzkumy / Sbírka AJG 1300-2020. Pardubická ochutnávka přímo vybízí k plánování výletu do Hluboké nad Vltavou, která se kromě vyhlášeného zámku může chlubit také právě Alšovou jihočeskou galerií.

Zobrazeno 105 krát
Naposledy upraveno: ne., 28. listopad 2021 21:32
Pro psaní komentářů se přihlaste