po., 2. květen 2016 15:53

Jsme krok od nesmrtelné baterie

Žijeme ve světě technologií. Každý z nás vlastní chytrý telefon, a když už ne přímo tento druh, tak „obyčejný“ mobilní telefon zcela jistě. Obklopují nás tablety, notebooky a další úžasná zařízení. Jediným podstatným problémem zůstává kapacita baterií pohánějící tyto zařízení.

Oblíbeným vtipem dnešní doby je skutečnost, že naše chytré mobily spotřebují tolik energie, že se z nich stávají pevné linky neustále připojené k nabíječce. Tento fakt je sice úsměvný, ale není natolik vzdálený od pravdy. Jen málo zařízení dokáže v plném vytížení pracovat více než jeden či maximálně dva dny. Důvod je ten, že současné baterie s každým cyklem nabití a vybití ztrácí kapacitu. Tím přirozeně zařízení ztrácí postupem času na efektivitě.

Tomuto nepříliš pozitivnímu fenoménu neustálého nabíjení však může být zanedlouho konec. Vědci z Kalifornské univerzity v Irvine se snaží přijít na to, jak se nepříjemné nutnosti zbavit. K vynalezení věčně nabité baterie je sice ještě daleko, ale výzkumníkům ze zmíněné univerzity se podařil průlomový objev, co se týče životnosti baterie.

Nanovodiče, které se do baterií běžně používají, tisíckrát tenčí než vlas, vysoce vodivé a disponující schopností uchovat na malé ploše velké množství energie. Nicméně jsou také velmi křehké a opakované nabíjení a vybíjení jim nedělá dobře. S tím souvisí postupná ztráta kapacity baterií.

Vědečtí pracovníci z Irvine vzali zlatá nanovlákna, která pokryli oxidem manganičitým, a to celé nakonec obalili plexisklem v podobě gelu. Tato kombinace udržela nanovlákna neporušená a ochránila je i proti zlomení. A co je hlavní, v průběhu tří měsíců provedli cyklus vybití/nabití baterie s těmito vlákny 200 000 krát. Během té doby nedošlo ani k minimální ztrátě kapacity, což je v porovnání s normální baterií neuvěřitelné číslo. Klasické baterie umírají v rozmezí 5000-7000 cyklů.

Na baterii, kterou nebudeme muset nabíjet, si musíme ještě počkat. Baterie s konstantní energetickou kapacitou jako v době prvního nabití, je na stole. Byť zatím jen na tom vědeckém.  

Zobrazeno 2871 krát
Naposledy upraveno: st., 10. duben 2024 20:40
Pro psaní komentářů se přihlaste