Když se Kazachstán stal součástí Sovětského svazu v roce 1920, bylo nutné naučit obyvatelstvo azbuku a ruštinu. Nejvyšší představitelé chtěli do budoucna zamezit etnickým nepokojům, proto byly ruština a azbuka zavedeny do všech sovětských republik jako jediné oficiální. Později bylo rozhodnuto, že lokální jazyky budou také uznány jako oficiální a pro každý jazyk používaný v SSSR byla vytvořena abeceda na základě azbuky.
Po rozpadu SSSR v roce 1991, změnilo mnoho nástupnických států své abecedy, jako například Litva nebo Arménie. Což jsou státy, kde většinu obyvatelstva tvoří národnost, podle které se státy jmenují. To však Kazachstán není. V Kazachstánu je etnických Kazachů pouze 40 procent, dalších 44 tvoří Rusové. Posledních 16 procent jsou Kyrgyzové, Uzbekové, Turkmeni a další národnosti.
Proč tedy Kazachstán mění abecedu? Protože latinka je praktičtější a přiblíží se tím Západu. Hlavním důvodem je však odpoutání se od dědictví Sovětského svazu a Ruska. Na tom je Kazachstán značně ekonomicky závislý, protože využívá ruských přístavů k exportu ropy. Chce se však světu ukázat jako moderní suveréní země. O tom svědčí i nové hl. město Nur-Sultan (dříve Astana; pozn. red.), které je celé postavené v moderním architektonickém stylu a slouží jako výstavní skříň Kazachstánu.