pá., 28. duben 2023 14:59

Kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe. Inspirace nebo plagiátorství?

The Rolling Stones, New York 1977 The Rolling Stones, New York 1977 Zdroj: Instagram @therollingstones
Nejeden muzikant za svou kariéru čelil nařčení, že se při tvorbě nechal inspirovat u jiných autorů. Mnoho z nich kvůli obvinění z plagiátorství muselo k soudu. Někteří z toho vyšli bez problému, u jiných je to stále nejasné. Je možné, že i profesionálové si občas musejí trochu vypomoci od jiných.

Někdy je to vědomé a někdy nevědomé. V zásadě je jedno, jestli jde o poklonu svému idolu nebo o jiný záměr. Technicky záleží hlavně na uvedeném autorovi. V klasické hudbě se plagiátorství řeší už léta. Skladatel si vypůjčí téma od jiného autora, uvede ho jako citát a rozvine ve vlastních variacích. I v popu se to děje od začátku, ale rozdílem je, že obsahuje méně akordů, jednoduší melodie a točí se v něm mnohem více peněz. Výsledkem je, že čím je písniček více, tím více se až příliš opakují a přilákávají nejen fanoušky a kritiky, ale i právníky.

Opakování stejné hudby a textu se děje pravidelně a čím dál tím častěji. Je to vlastně už součástí hudebního byznysu. Některému hudebníkovi nebo jeho dědicům se zdá, že někdo jiný se víc než inspiroval jeho skladbou. Když se nedohodnou mezi sebou, vypukne souboj, který může skončit dohodou s vyrovnáním, nebo v soudní síni.

Miley Cyrus We Can’t stop
Song We Can’t stop z roku 2013 se stal hitem a dostal se na druhou příčku v žebříčku Billboard Hot 100. Vlnu zájmu vyvolal i v rámci soudního sporu. Důvodem byl Michael May, který žaloval Miley v roce 2018 kvůli několika pasážím v písni, které jsou údajně příliš podobné jeho vlastnímu hitu z 80. let s názvem We Run Things. Konkrétně šlo o verše „We run things / Things don’t run we“ v písni We can’t stop a verše „We run things / Things no run we“ v jeho hitu. Po Miley požadoval 300 milionů dolarů jako výplatu za svůj umělecký přínos. Žaloba byla vyřízena v roce 2020 a skončila dohodou, která obsahovala ujednání, že si každá ze stran uhradí své vlastní soudní poplatky.

Katy Petry Dark Horse
Za hit z roku 2014, který americké zpěvačce přinesl i nominaci na cenu Grammy, byla obviněná z plagiátorství. Soud s ní zahájil umělec Marcus Gray, který ji obvinil, že vykradla jeho song Joyful Noise. Obhájci Katy argumentovali tím, že producenti singlu Dark Horse nikdy o písni Joyful Noise neslyšeli a neposlouchají ani křesťanský rap jako žánr. Vadilo jim také to, že melodie samotné písně je tak jednoduchá (doslova ji označil za hudební abecedu), že by neměla být vyhrazená jen pro jednoho interpreta. Zpěvačka spor prohrála, ale odvolala se. A zdá se, že udělala dobře. V roce 2022 soud žalobu zrušil.

Ed Sheeran Shape of You
Jeden z nejpopulárnějších zpěváků a textařů dnešní doby vedl právní bitvu s autory Samim Chokrim a Rossem O’Donoghuem. Ti tvrdili, že hit Shape od You kopíruje jejich vlastní píseň Oh why, která vyšla o dva roky dříve. Hudebník Sami tvrdí, že část s „oh I, Oh I, oh I, oh I“ je až nápadně podobná refrénu z jeho písně. Chokri uvedl, že se cítí okradený někým, koho respektuje, a že jediné, o co žádal, bylo vysvětlení.  Pak by nemuseli procházet tímto soudem. Sheeran v tomto sporu zvítězil, a dokonce si přišel i na slušné bolestné. Soud skončil v dubnu 2022 a zpěvákovi za něj bylo přiznáno něco přes jeden milion dolarů.

Taylor Swift Shake It Off
V roce 2014 dobyl hitparády hit Shake It Off, ve kterém Taylor Swift zpívá o haterech a domněnkách a rýpavých poznámkách okolí, které ona zkrátka „setřese“. Setřást se ale podle webu Just Jared nepodařilo hudební producenty Seana Halla a Nathana Butlera, kteří na zpěvačku kvůli textu písničky podali žalobu. Šlo především o úryvky „player’s gonna play“ a „hater’s gonna hate“. Hall a Butler mají pocit, že zpěvaččin hit vykrádá jejich píseň Playas Gon’Play z roku 2001. Původní žaloba byla v roce 2018 zamítnuta, ale dvojice producentů se odvolala a soud jim odvolání přijal. V nově vydaném prohlášení se Taylor vyjádřila ke vzniku textu i hudby, na které spolupracovala s Maxem Martinem a Shellbackem. Uvedla, že píseň „Playas Gon’Play“ nikdy před podáním žaloby neslyšela a že podobnosti mezi jejím songem a tím od 3LW vyplývají pouze z toho, že fráze „Hater’s will hate“ jsou obecně známé a používané napříč kulturami. V roce 2022 byla žaloba proti Taylor Swift stažena, ale není jasné, jestli se věc vyřešila mimosoudně nebo zpěvačka a producenti dospěli k jiné dohodě.

Mariah Carey All I Want for Christmas is You
Ikonická píseň bez které by se neobešly ani jedny Vánoce. Kvůli ní však americká zpěvačka čelila žalobě. Textař Andy Stone totiž tvrdí, že hudební legenda a její spoluautor využili jeho název stejnojmenné písně z roku 1989, kterou nazpívala kapela Vince Vance & the Valiants. Přestože jsou obě písně hudebně odlišné Stone požadoval odškodné 20 milionů dolarů za porušení autorských práv. Podle Variety byla žaloba v listopadu 2022 stažena.

The Rolling Stones Living In A Ghost Town
Členové legendární kapely Mick Jagger a Keith Richards a tři hudební společnosti čelí žalobě kvůli plagiátorství. Tu podal hudebník Sergio Fernandez z kapely Angelslang, který tvrdí, že skladba The Rolling Stones obsahuje příliš mnoho společných znaků s jeho dvěma skladbami So Sorry a Seed Of God. Fernandez to odůvodnil tím, že si vypůjčili vokální harmonie, akordové postupy, rytmické vzorce, basové linky a tempa. Kapela se zatím ke kauze nevyjádřila. Skladbu Living In A Ghost Town vyšla pouze jako singl a na svém playlistu ji měla i některá česká rádia, například pražská rocková stanice RockZone. Zároveň v současné době pracují na nové, v pořadí už čtyřiadvacáté studiové desce. Ta by měla vyjít ještě letos s přispěním někdejších rivalů, The Beatles.

 

 

 

 

 

 

Zobrazeno 722 krát
Naposledy upraveno: so., 29. duben 2023 18:28
Pro psaní komentářů se přihlaste