st., 20. březen 2024 18:17

Kochleární implantáty nám změnily život, říká Jitka Neumannová

Adam Latreche Adam Latreche Zdroj: Jitka Neumannová
Brno – Adam Latreche je jeden z přibližně sta dětí s těžkou sluchovou vadou, kteří se ročně narodí v České republice. Rozhovor s Jitkou Neumannovou, matkou Adámka, který se hluchý předčasně narodil v šestém měsíci těhotenství. Díky boji lékařů, rodiny i samotného Adámka, je tady dnes s námi a mohou se tak podělit o jeho náročnou cestu za sluchem s kochleárními implantáty.

Adámek se hluchý narodil nebo došlo ke ztrátě sluchu během života?
Hluchý se už narodil. Dozvěděli jsme se to během našeho pobytu v porodnici, kde jsme byli hospitalizovaní necelé čtyři měsíce. Po propuštění nás poslali do Dětské nemocnice na další vyšetření, která potvrdila, že je Adámek neslyšící.


Jaké jsou dnes možnosti pro neslyšící děti?
Jednou z možností jsou konvenční sluchadla, která jsou určená pro lidi s lehčí poruchy sluchu. Při velmi těžké ztrátě sluchu je možnost kochleárního implantačního systému. Kochleární implantáty jsou zaváděné během operačního zákroku.
Nám velmi pomohlo, že Adámek mohl chodit do Mateřské školy pro sluchově postižené v Brně. Díky implantátům sice slyší, potřeboval ale stále trochu individuálnější přístup. Jsou i Základní školy pro sluchově postižené, do které chodí nyní.
Také je mnoho skvělých organizací, které nám pomohly si vším projít.


Co předcházelo samotné operaci?
Nejprve jsme zkoušeli sluchátka, která se postupně zesilovala a testovali jsme, zda s nimi uslyší. Pan doktor nám půjčil jeden pár, který měl po jiném dítěti v záruce. Během šesti měsíců ale nedošlo k žádné změně a sluchátka jsme vrátili. Poté jsme začali zvažovat možnost kochleárního implantátu, o které nás informovali ještě v porodnici. Na tuto možnost jsme také přistoupili, ale museli jsme počkat pár měsíců. K implantaci došlo v červnu v Brně. Před samotnou operací jsme se ještě museli rozhodnout, jaký druh vybereme. Rozhodli jsme se pro procesor RONDO.


Co následovalo po operaci?
Během operace nenastaly žádné komplikace, takže jsme asi po týdnu byli propuštěni domů. Doma jsem si všimla, že měl ještě pár týdnů po operaci menší problémy s rovnováhou, to se ale po zapojení procesoru zlepšilo. Dva měsíce po operaci nás čekalo první nastavování u pana inženýra. Během nastavování se „kochlíky“ zesilují, dokud to Adámkovi nezačne být nepříjemné. Naštěstí si na vše zvykl poměrně rychle.


Komunikujete s Adámkem i pomocí znakového jazyka?
Znakový jazyk jsme používali hlavně zezačátku, když malý ještě neslyšel, nebo neslyšel tolik. Dnes ale znakový jazyk skoro nepoužíváme. Já si ještě něco pamatuji, ale jsou to spíš základy. Adámek znakový jazyk trénoval ve školce a teď trénuje dál i ve škole. Jde mu ale skvěle rozumět, takže komunikuje primárně verbálně.


Jak zjištění, že je Adámek neslyšící ovlivnilo Vás i rodinu?
Nejhorší to bylo po narození, protože jsme nevěděli, co je příčinou. V mé rodině není nikdo neslyšící, ani nikdo předčasně narozený. Chvíli mi trvalo, než jsem se se vším smířila a nic si nevyčítala. Rodina se mi snažila se vším pomoct a pokoušely se i naučit základy znakového jazyka. Díky tomu si ale Adámka i rodiny vážím víc. Tato operace nám opravdu změnila život.


Jak je na tom Adámek dnes?
Dnes chodí do druhé třídy na základní škole pro sluchově postižené v Brně. Mluví i slyší krásně, ale dokáže se domluvit i pomocí znakového jazyka. Je velmi šťastné, živé a usměvavé dítě, všem nám přináší radost.

Zobrazeno 458 krát
Naposledy upraveno: st., 20. březen 2024 23:49
Pro psaní komentářů se přihlaste