st., 20. listopad 2024 17:38

Konec vztahů aneb jak hnutí 4B ovlivňuje americké ženy po prezidentských volbách

Ilustrační obrázek. Ilustrační obrázek. Zdroj: Pexels.
Po zvolení Donalda Trumpa prezidentem se v USA rozhořela debata o právech žen a genderové rovnosti. Součástí této debaty je i nečekané rozšíření feministického hnutí 4B, které v Jižní Koreji vzniklo jako reakce na hluboké genderové nerovnosti. Jeho principy nacházejí zastánkyně i odpůrkyně, zatímco internet se plní diskusemi o celibátu, nezávislosti žen a odmítání patriarchátu. Co hnutí znamená a jak se jeho ideály proměňují na opačné straně zeměkoule?

Hnutí 4B vzniklo v Jižní Koreji kolem roku 2015 jako radikální feministická reakce na společenský tlak kladený na ženy. Název 4B je odvozen ze čtyř korejských slov začínajících na „bi“, což lze do češtiny přeložit jako ne manželství, ne mateřství), ne randění a ne sexu.

Feminismus a genderové rozdíly jsou v Jižní Koreji velmi tabuizovanými tématy. Podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jsou ženy v této zemi placeny asi o třetinu méně než muži. Jedná se o nejvyšší rozdíl ve mzdách mezi zeměmi OECD. Přestože má Jižní Korea jednu z nejvyspělejších ekonomik světa, ženy se zde ve vedoucích a manažerských funkcích vyskytují zřídka.

Hnutí si získalo větší pozornost po tragédii v roce 2016, kdy muž brutálně zabil ženu poblíž stanice metra Gangnam s tvrzením, že jej ženy vždy ignorovaly. Tento incident spustil vlnu protestů proti násilí na ženách a misogynii neboli nenávisti, pohrdáním nebo předsudky vůči ženám. Další události jako například skandály se skrytými kamerami či generovanou pornografií za pomocí umělé inteligence (AI) pouze jen posílily feministické myšlenky.

Rozšíření v USA

To, co začalo jako hnutí zaměřené na bezpečnost a odmítání tradičních genderových rolí v Koreji, nyní našlo ohlas u některých amerických žen usilujcích o větší kontrolu nad svým tělem a bezpečností.

Po prezidentských volbách v roce 2024 a návratu Donalda Trumpa k moci získalo hnutí 4B podporu ve Spojených státech. Pro mnoho žen se Trump stal symbolem patriarchátu. Jejich popuzení často plyne z faktu, že nově zvolený prezident byl v minulosti mnohokrát obviněn ze sexuálního zneužívání.

Mnohé ženy v USA, rozhořčené zrušením rozsudku Roe v. Wade, na němž se Trump podílel, a který umožnil řadě států uzákonit zákaz potratů, začaly hledat způsoby, jak projevit odpor. Principy 4B, odmítající mužskou kontrolu nad ženskými těly, tak našly své zastánkyně i na druhé straně světa.

„Vážně se chci postavit za hnutí 4B,“ sdělila TikTokerka s přezdívkou jhordanthemodel, která schvaluje, aby ženy odpíraly sex mužům. „Po těchto volbách, kde bylo ženám do očí řečeno, že se na ně kašle, nezapomeňte, dámy, že my máme moc. A vy víte, o jaké moci to mluvím. Vzdát se svých těl ve prospěch mužů je volba. Nemusíme to dělat.“

Ashli Pollardová, šestatřicetiletá žena ze St. Louis, řekla CNN v souvislosti s problematikou následující: „Podbízely jsme se a prosily. Dělaly jsme všechny věci, které jsme měly dělat a oni nás stále nenávidí. Takže pokud nás budete nenávidět, pak my si budeme dělat, co chceme.“

Život bez mužů. Výraz odporu nebo krátkodobý trend?

Navzdory nárůstu zájmu zůstává 4B v USA spíše okrajovým hnutím. Podle Katharine Moonové, profesorky politologie na Wellesley College, není pravděpodobné, že by jeho principy získaly masovou podporu. „Americké ženy používají 4B spíše jako symbol odporu než definitivní závazek ke stylu života bez mužů. Je to dočasný způsob, jak upozornit na nejistou situaci žen s Trumpem a jeho nástupem k moci, uvedla pro New York Times.

Sociální sítě jako TikTok a Instagram však ukazují jinou skutečnost. Hashtagy ve znění #4BMovement přitahují značnou pozornost a ženy pod nimi sdílejí své příběhy o nezávislosti a přehodnocování svých životních priorit. Alexa Vargasová z Bostonu pro CNN popsala, jak se rozhodla ukončit vztahy s muži po letech zneužívání: „Nevím, jestli muži změní své způsoby. A nevím, jak to dopadne. Ale mým cílem je chránit mladé ženy a ukázat jim, že existuje jiná cesta," uvedla.

Přestože 4B získává pozornost, čelí také kritice. Hadia Khanani, čtyřiadvacetiletá žena z Floridy, varuje před přílišným spoléháním na dvojí genderové struktury. Ačkoli se několik let romanticky neangažovala s muži ve snaze upřednostnit sebe, chce, aby si ženy při utváření svých názorů udržovayly určitou míru racionality. „Konverzace na internetu se točila okolo spaní s muži a randění s muži, samozřejmě abychom se ochránily. Já mám však pocit, že misogynie a patriarchát sahají mnohem hlouběji," sdělila pro CNN. „Myslím, že hodně je zakořeněno ve způsobu, jakým jsou muži ve společnosti vychováváni,“ doplnila. Obává se, že přístup kompletního odstřižení se od mužů může prohloubit společenské rozdíly.

Hnutí 4B se v USA nepochybně stalo symbolem frustrace žen nad nedostatkem bezpečnosti a práv. Přesto zůstává otázkou, zda jeho radikální filozofie dokáže najít pevné místo v americké společnosti, nebo zda půjde pouze o přechodný protestní trend.

Okrajový jev v Jižní Koreji

Navzdory globální pozornosti zůstává hnutí 4B v Jižní Koreji okrajovým jevem. Socioložka Gowoon Jung upozorňuje, že radikálnost 4B vyvolává silný odpor. „Feminismus v Koreji je stále stigmatizován, což nutí mnoho žen své názory skrývat. Na rozdíl od dlouhé historie Západu s feministickými hnutími Korea zažívá tyto změny velmi komprimovaným způsobem," sdělila pro The Guardian. „To vedlo mnohé k tomu, že na feminismus pohlížejí pouze v jeho nejradikálnější podobě,“ upozornila.

V Jižní Koreji je feminismus často tabuizován a je na něj nahlíženo tak říkajíc skrze prsty. Mnoho žen se k němu veřejně nehlásí právě z tohoto důvodu.

Park So-yeon, vydavatelka ze Soulu, pro The Guardian uvedla, že nechodí na rande, protože upřednostňuje svůj profesní život. „Stejně jako já se většina mých kamarádek v současné době soustředí více na svou kariéru než na randění. Ale to není kvůli 4B, je to realita mladých profesionálek v Koreji," uvedla v souvislosti s problematikou.

Navzdory původu 4B v Jižní Koreji hnutí od svého vzniku postupně splývá se širším bojem za práva žen. Odborníci však upozorňují, že radikálnost některých jeho aspektů přispěla k intenzivnímu odporu. Feminismus je v této zemi vnímán jako pejorativní termín, a to jak muži, tak i ženami. „Hnutí 4B je spíše výrazem frustrace mladých žen, které čelí nespravedlnostem ve společnosti. Nejde o masový trend, ale jeho principy rezonují s mnohými,“ uvedla pro The Guardian Minyoung Moon, odbornice na online feminismus na univerzitě Clemson.

Zobrazeno 113 krát
Naposledy upraveno: čt., 28. listopad 2024 20:59
Pro psaní komentářů se přihlaste