pá., 13. březen 2020 02:31

Koronavirus porazil sport

Vyprodané stadiony už v této sezoně zřejmě neuvidíme Vyprodané stadiony už v této sezoně zřejmě neuvidíme Zdroj: Archiv Pres - Lukáš Richtár
Koronavirová pandemie zasáhla Evropu ve větší míře, než si kdokoliv z nás uměl ještě před pár týdny představit. Napříč celým kontinentem se ruší sportovní, náboženské a kulturní akce, u kterých se dalo čekat, že je navštíví stovky až tisíce lidí.

V úterý 10. března rozhodla Bezpečnostní rada státu o opatření týkajícího se zákazu konání akcí nad 100 osob. Jednalo se o prevenci zcela pochopitelnou. Šíření nového typu koronaviru ale zároveň znamená velké finanční ztráty pro mnoho organizací, firem nebo soukromníků ve všech možných odvětvích.

Dopad této pandemie pocítí i sport. Rok 2020 nabízel opravdu mnoho sportovních událostí, které stojí za zmínění. Hned na přelomu nového roku úspěšně proběhlo domácí Mistrovství světa v ledním hokeji do 20 let v Ostravě a Třinci. Tradičně v jarním čase měly vrcholit domácí soutěže společně s evropskými poháry. Na květen je stále ještě naplánováno hokejové mistrovství světa ve Švýcarsku, které se ale s největší pravděpodobností konat nebude. A to ani přes enormní snahu předsedy Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF) Reného Fasela, jenž dělá vše pro to, aby se mohl rozloučit se svou předsednickou funkcí na domácí půdě.

V červnu se poprvé v historii mělo odehrát fotbalové EURO ve dvanácti evropských zemích. V současné situaci je však nepředstavitelné, aby fotbalové reprezentace a fanoušci přelétávali napříč celou Evropou. V posledních dnech se tak hlasitě mluví o variantě, že by se kontinentální fotbalové mistrovství mělo přeložit na léto 2021. V plánovaném sportovním kalendáři také najdeme letní olympijské hry v japonském Tokiu, nad jejichž srpnovým konáním rovněž visí několik otazníků. Dále se sluší vyjmenovat tenisové grandslamy, veškeré Grand Prix v rámci světového motosportu, nebo třeba cyklistickou Tour de France. Ve výčtu všech akcí bychom rozhodně mohli pokračovat dál a dál. Na televizních obrazovkách jsme si za poslední léta zvykli na sportovní přepych, zda nám bude nabídnut také v létě tohoto roku, je v současné době velmi nejisté.

Úterní opatření se okamžitě dotklo hokejové extraligy. V pondělí večer odstartovalo dlouho očekávané play off. V den zákazu konání akcí nad 100 osob se na druhé zápasy svých sérií chystaly celky Olomouce, Zlína, Hradce Králové a Karlových Varů. Zákaz měl vyjít v platnost od 18:00, takže bylo jasné, že se o případném odložení musí jednat okamžitě.  Pár desítek minut před úvodním vhazováním bylo rozhodnuto, že se opravdu hrát bude. V Olomouci a Hradci Králové se tak organizátoři museli pokusit o malý zázrak, protože pořádat extraligové utkání v maximálním počtu 100 osob se zdálo být nemožné. 

Čistě pro zajímavost. V zápise o utkání mezi Olomoucí a Zlínem figurovalo celkem 42 hráčů, 15 členů realizačních týmů obou celků včetně trenérů, 4 rozhodčí, jeden zapisovatel, vedoucí boxu, časoměřič, hlasatel, brankový rozhodčí, delegát, statistik a dva dohlížitelé na trestné lavici. Do této velmi početné skupiny musíme ještě připsat ledaře, rolbaře, povinnou zdravotnickou a pořadatelskou službu a nejužší vedení obou celků. Zbylá volná místa obsadili pracovníci České televize a O2 sport, aby se vůbec mohl realizovat přímý přenos. Suma sumárum, vše pečlivě přepočítat a zároveň dohlédnout na dodržení opatření je velice obtížné. Nebudeme daleko od pravdy, když v tomto případě budeme mluvit o husarském kousku.

Ve čtvrtek 12. března vyšel v platnost nouzový stav, který byl vyhlášen předsedou vlády Andrejem Babišem a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Okamžitě bylo jasné, že všechny činy z minulých dnů byly zbytečné. Nouzový stav totiž ve zkratce znamenal konec veškerého sportu v České republice po dobu třiceti dnů. Hokejová extraliga se tak připojila k německé, švýcarské, slovenské, polské a rakouské soutěži, které byly s definitivní platností o pár dnů dříve zrušeny. Poprvé od roku 1945 se tak stane, že hokejová sezona na našem území bude uzavřena bez oficiálního mistra. Sluší se dodat, že fotbalové ligy na české půdě byly minimálně na měsíc přerušeny, přestože v následujících dvou týdnech měly dle nedávného vyjádření funkcionářů pokračovat bez přítomnosti diváků. Sport je z preventivních důvodů jednoduše zakázán.

K tomu všemu se ve čtvrtek v podvečer připojila kanadsko-americká NHL. Navázala tak na NBA, která se o den dříve pozastavila na dobu neurčitou. Dva hráči basketbalového Utahu totiž byli pozitivně testováni na koronavirus, a jelikož hned 10 zámořských arén sdílí hokejisté spolu s basketbalisty, tak o osudu nejslavnější hokejové ligy světa bylo jasno téměř ihned po tiskovém prohlášení NBA.

Neuběhly ani tři měsíce z roku 2020 a už teď je zřejmé a lehce vyvoditelné, že první rok nové dekády bude zapsán černým písmem nejen do sportovních kronik, ale také do všeobecného světového chodu. Sport nám sice z obrazovek a stadionů zmizí, ovšem prevence a zdraví lidu je jednoznačně na prvním místě. My však můžeme jen doufat, že se celosvětová situace v blízké době zlepší a při správné konstelaci hvězd uvidíme třeba už za pár týdnů hokejistu Davida Pastrňáka opět střílet góly před plnými ochozy bostonské TD Garden.  

Zobrazeno 1767 krát
Naposledy upraveno: so., 14. březen 2020 18:00
Pro psaní komentářů se přihlaste